Sekunda od Tokio

04-03-2020

Grupa pływaków reprezentujących KU AZS PŁ spotkała się z rektorem prof. Sławomirem Wiakiem. Zawodnicy trenowani przez Tomasza Lewińskiego i Łukasza Przybysza zakończyli sezon zimowy z dużym dorobkiem medalowym. W imprezach rangi Mistrzostw Polski rozgrywanych pod koniec minionego roku zdobyli 15 medali, w tym 6 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowe.

 

 

Licząca 20 osób grupa zawodników jest zróżnicowana wiekowo. Są w niej studenci Politechniki Łódzkiej oraz młodzieżowcy i juniorzy - pilnie i z sukcesem trenują tu pływacy, którzy uczą się w LO PŁ. Studenci i licealiści opowiadali rektorowi o łączeniu nauki ze sportem.

 

Grupa pływaków reprezentujących KU AZS PŁ u rektora PŁ Grupa pływaków reprezentujących KU AZS PŁ u rektora PŁ

foto: Jacek Szabela

- Właśnie wchodzimy w najcięższe treningi – mówi Zuzanna Dzwonnik, podopieczna trenera Łukasza Przybysza. – Nie jest nam łatwo, ale staramy się godzić nasz plan z zajęciami na uczelni czy w szkole. Mamy nadzieję, że trenerzy są zadowoleni z naszej pracy. Moja grupa trenuje 10 razy w tygodniu na basenie, a dodatkowo przed sesjami popołudniowymi mamy siłownię i ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Jak mówi trener Tomasz Lewiński treningi poszczególnych zawodników są zróżnicowane. Praca z juniorami to najpierw przygotowanie ich do startów w mistrzostwach Polski, a później do następnego poziomu czyli mistrzostw Europy. W tej grupie są Sara Motyl, Bartek Wodyński, Artur Ciesielski i Tomasz Oleski - finaliści Mistrzostw Polski Juniorów.

- Na najwyższym poziomie zawodniczym są nasze nadzieje olimpijskie: Marcel Wągrowski, specjalista na 200 m stylem zmiennym oraz Kamil Kaźmierczak pływający 100 m stylem grzbietowym – mówi rener Lewiński. - Przygotowują się, by wystąpić na tegorocznej Olimpiadzie w Tokio. W tej chwili są na etapie „sekunda do minimum olimpijskiego”. Staramy się szlifować ich formę przed majowymi kwalifikacjami olimpijskimi, które odbędą się w Lublinie, ale pierwsza próba będzie już półtora miesiąca wcześniej na zawodach Swim Open Stockholm 2020, które pokażą w jakiej są dyspozycji. Tam startuje europejska czołówka. Marcel pojedzie do Szwecji po zgrupowaniu szkoleniowym kadry Polski na Teneryfie.