Rok niezwykły zainaugurowany

08-10-2020

Politechnika Łódzka rozpoczęła nowy rok akademicki w szczególnych warunkach. Studenci po miesiącach nieobecności wracają na uczelnię, będą tu jednak obecni inaczej niż to było przed pandemią. Tryb mieszany – to słowa klucz określające sposób kształcenia w najbliższej przyszłości. Reżim sanitarny – to działania konieczne, aby zajęcia mogły zostać przeprowadzone w sposób bezpieczny. Ten czas niezwykłych wyzwań przebiegać będzie pod rządami nowych władz uczelni.

 

Spotkanie z mediami

Przed uroczystością zorganizowany został briefing prasowy. Rektor prof. Krzysztof Jóżwik przedstawił prorektorów profesorów: Pawła Strumiłło, Łukasza Albrechta, Andrzeja Romanowskiego i Witolda Pawłowskiego. Mówili oni o swoich kompetencjach i obszarach działań.

W czasie briefingu W czasie briefingu

foto: Jacek Szabela

Prorektor ds. rozwoju Paweł Strumiłło wymienił m.in. plany intensyfikacji rozwoju kadry oraz o zmianie modelu transferu wiedzy i technologii. Prorektor ds. nauki Łukasz Albrecht wśród wyzwań mówił, że w tej kadencji najważniejsza będzie doskonałość naukowa rozumiana jako coraz większy wkład pracowników PŁ w rozwój nauki prowadzonej na arenie międzynarodowej, widząc szansę na rozwój uczelni w dodatkowej subwencji związanej z programem IDUB. Prorektor ds. kształcenia Andrzej Romanowski podkreślił, że Politechnika Łódzka kształci świetnych fachowców, ale chcielibyśmy bardziej rozpowszechnić metody kształcenia aktywnego, nastawionego na studenta. Prorektor ds studenckich Witold Pawłowski zaznaczył, że studentom trzeba zaszczepić przekonanie, że ich sprawy są obsługiwane w sposób wrażliwy i rzetelny, mówił też o potrzebie podniesienia kultury fizycznej, a przede wszystkim o działaniach zapewniających zachowanie bezpieczeństwa wobec panującej pandemii.

Uroczystość w auli im. A. Sołtana

W uroczystości inauguracji zorganizowanej tradycyjnie w audytorium im. A. Sołtana brała udział ograniczona liczba osób, na sali zasiadły tylko władze uczelni, członkowie Senatu oraz grupa immatrykulowanych i nagradzanych studentów. Dzięki transmisji internetowej radosny moment rozpoczęcia nowego roku akademickiego mogło przeżyć liczne grono pracowników, studentów i partnerów uczelni.

Przekazanie insygniów rektorskich

Przekazanie insygniów rektorskich Przekazanie insygniów rektorskich

foto: Jacek Szabela

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem rektor minionej kadencji prof. Sławomir Wiak przekazał insygnia władzy rektorskiej nowemu rektorowi prof. Krzysztofowi Jóźwikowi. Zabierając głos mówił m.in.

- Rok 2020 na stałe zapisze się w historii naszej Alma Mater. Nasze plany na obchody jubileuszu 75-lecia Politechniki Łódzkiej niestety zostały zmienione przez sytuację epidemiczną na świecie. Mimo tego ogromnego dla nas wszystkich wyzwania, odbyły się wybory nowych władz uczelni. Bardzo serdecznie gratuluję Panu prof. Krzysztofowi Jóźwikowi fantastycznego wyniku głosowania i rozpoczęcia kadencji rektora Politechniki Łódzkiej w latach 2020-2024. Jednocześnie chciałbym podziękować Państwu za zaszczyt kierowania naszą Alma Mater. Dla mnie to były niezwykłe lata. Starałem się, jak najlepiej umiałem, sprostać wyzwaniom, przed którymi stanęliśmy. Dziękuję, że byliście ze mną – mówił, a kończąc nie ukrywając wzruszenia powiedział - Szczególne podziękowania kieruję do mojej żony Krystyny, która jest dla mnie wsparciem i inspiracją w całym życiu, dziękuję za wyrozumiałość.

Prof. Sławomir Wiak wskazał w swoim wystąpieniu najważniejsze zrealizowane plany i osiągnięte cele, z jakimi w 2016 r. objął władzę w PŁ. O tym, co wydarzyło się w minionej kadencji rozmawiamy z rektorem prof. Wiakiem w wywiadzie udzielonym Życiu Uczelni.

Rektor minionej kadencji prof. Sławomir Wiak z żoną Krystyną Klimaszewską-Wiak Rektor minionej kadencji prof. Sławomir Wiak z żoną Krystyną Klimaszewską-Wiak

foto: Jacek Szabela

Dziękując swojemu poprzednikowi rektor prof. Jóźwik powiedział

- Jestem przekonany, że fundamentem dalszego rozwoju uczelni jest szacunek dla naszej tradycji i pracy naszych mistrzów. Wyrażam wdzięczność za zaufanie, jakim mnie Pan obdarzył – za zaproszenie do współpracy jako prorektora ds. kształcenia oraz powierzenie funkcji kierownika Sztabu antykryzysowego. To dla mnie bardzo dużo znaczy, a nadchodzące 4 lata w wielu obszarach będą kontynuacją rozpoczętych działań. Dziękuję, że przekazuje mi Pan Rektor uczelnię w tak dobrej kondycji, cieszącą się renomą w kraju i zyskującą uznanie na świecie.

Po przyjęciu łańcucha i berła od swojego poprzednika rektor prof. Krzysztof Jóźwik wygłosił przemówienie, które z niewielkimi skrótami jest na stronie

Uroczysta immatrykulacja Uroczysta immatrykulacja

foto: Jacek Szabela

Życzenia

W czasie inauguracji nie zabrakło głosu osób dla uczelni ważnych i wyjątkowych. Uczestnicy usłyszeli przesłanie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka. Słowa do społeczności akademickiej PŁ skierowali także za pośrednictwem przekazu filmowego: dr Tobiasz Bocheński - wojewoda łódzki, Grzegorz Schreiber - marszałek województwa łódzkiego, Hanna Zdanowska - prezydent Miasta Łodzi. Wyrażali uznanie dla uczelni i jej sukcesów oraz pragnienie, aby podejmowane wspólnie z Politechniką przedsięwzięcia wzmacniały Łódź i region. Kierując się do studentów, gratulowali im wyboru uczelni, zachęcając do podejmowania wyzwań, jakie niesie ze sobą studenckie życie. Przede wszystkim jednak, płynęły życzenia zdrowia i spokoju.

Prof. dr hab. n. med. Jacek Moll wygłosił wykład inauguracyjny Prof. dr hab. n. med. Jacek Moll wygłosił wykład inauguracyjny

foto: Jacek Szabela

- Jest dziś z nami online osoba dla mnie wyjątkowa, wybitny uczony, rektor czterech kadencji naszej uczelni, prof. Jan Krysiński – mówił rektor prof. Krzysztof Jóźwik, zapraszając do obejrzenia filmu. Prof. Krysiński, składając życzenia studentom zachęcał do aktywności na zajęciach oraz udziału w organizacjach działających licznie w naszej uczelni. Życzył też harmonijnej współpracy sprzyjającej integracji badań prowadzonych przez pracowników Uczelni.

Immatrykulacja i pierwszy wykład

Politechnika Łódzka na pierwszy rok studiów przyjęła 4586 osób. Na studia stacjonarne I i II stopnia 3609 osób (odpowiednio 3190 i 554). Na studia niestacjonarne 977 (554 na I stopień i 423 na II stopień).

Grupa immatrykulowanych studentów składała się z osób przyjętych z najlepszymi wynikami w rekrutacji. Ślubowanie złożyli też przedstawiciele Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej. Studenckim akcentem inauguracji było wręczenie nagród Student Roku 2019/2020 reprezentantom wszystkich wydziału i kolegiów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego jest nierozerwalnie związane z wykładem inauguracyjnym. Wygłosił go wybitny kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Jacek Moll, który nim został lekarzem skończył Wydział Mechaniczny PŁ. Jak mówił - zawsze interesowały go silniki. Los sprawił, że w pracy lekarza zajął się sercem – najlepszym silnikiem na świecie. Wykład zatytułował „Technika w medycynie”. Podkreślił w nim, jak ważna jest współpraca inżynierów i lekarzy. Bez tej współpracy nie powstałyby narzędzia, aparatura i urządzenia, które dziś pozwalają ratować życie i zdrowie.