Projekt dyplomowy nagrodzony przez SARP

22-10-2020

Konkurs SARP na najlepszy dyplom architektoniczny należy do najbardziej prestiżowych w środowisku. Tegoroczna 56. edycja odbyła się pod honorowym patronatem Ambasadora Szwajcarii w Polsce. Wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymała absolwentka Politechniki Łódzkiej arch. Anna Jaruga-Rozdolska.

 

 

Sąd konkursowy ocenił 25 prac dyplomowych zaprezentowanych przez finalistów w 3. etapie konkursu. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się online. Poza nagrodą główną im. Zbyszka Zawistowskiego, którą otrzymał arch. Paweł Lisiak z Politechniki Wrocławskiej, przyznano dwa wyróżnienia pierwszego stopnia i trzy wyróżnienia drugiego stopnia.

 

Wyróżniony projekt ośrodka badawczego w Wadi Rum Wyróżniony projekt ośrodka badawczego w Wadi Rum

foto: arch. SARP

 

Jedno z dwóch równorzędnych wyróżnień pierwszego stopnia otrzymała arch. Anna Jaruga-Rozdolska z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Pracę dyplomową wykonała pod kierunkiem promotora dr. inż. arch. Tomasza Krotowskiego. Laureatka, dla której - jak mówi - architektura i astronomia to nauki ze sobą nierozerwalnie związane zaprojektowała ośrodek badawczy skupiający się na obserwacji nieba położony w Wadi Rum, nazywanej też Doliną Księżycową, w Jordanii. Obiekt zawiera obserwatorium astronomiczne, laboratoria, przestrzenie pracy wspólnej, jednostki mieszkalne i reprezentacyjną część hotelową dla odwiedzających. Na planszach prezentujących wyróżniony projekt dyplomantka wyjaśnia, że niezurbanizowany krajobraz Wadi Rum, jest praktycznie nieskażony światłem sztucznym, które zakłócałoby dane odczytywane z teleskopu.

Jak czytamy - Bryła zaprojektowanego ośrodka ukryta jest w terenie, zawarta w podziemnych kondygnacjach niewpływających na odbiór obiektu w przestrzeni. Wrażenie spójności obiektu z otaczającym krajobrazem uzyskano stosując jako materiał wiodący beton barwiony w masie na odcień zbliżony do koloru otaczających skał. Wyjątek – ze względów technicznych stanowią elewacje kopuł obserwatorium.

Zdaniem Sądu Konkursowego praca zasługuje na wyróżnienie ze względu na wyjątkowe interdyscyplinarne studium, połączenie wiedzy z dwóch dziedzin: astronomii i architektury oraz rezultat w postaci funkcjonalnego obiektu technologicznego o dojrzałej, pięknej formie architektonicznej.

Arch. Anna Jaruga-Rozdolska dostała też zaproszenie na płatne praktyki w APA Wojciechowski Architekci w Warszawie lub w Trójmieście.