Poznaj miejsce pracy Mamy i Taty

16-04-2019

„Solidarność” PŁ każdego roku organizuje atrakcyjne imprezy dla członków związku i ich pociech. Warto zwrócić uwagę na cykl warsztatów dedykowany dzieciom.

Spotkanie Poznaj miejsce pracy Mamy i Taty, Warsztaty na Wydziale Mechanicznym odbyło się po sukcesie I edycji zorganizowanej na Wydziale Chemicznym. Uczestników przywitała i wprowadziła w temat dr inż. Anna Karczemska, nasza koleżanka z Komisji Zakładowej, która zainteresowała dzieci tematem wszechświata oraz przyniesionym specjalnie na tę okazję, niezwykle ciężkim, meteorytem.

Przy stanowisku do symulacji prób zderzeniowych pojazdu Przy stanowisku do symulacji prób zderzeniowych pojazdu

foto: Jolanta Niedzielska

Dr inż. Dariusz Witkowski opowiedział i pokazał dzieciom jak pracuje w naszym ciele serduszko oraz zaprezentował pompy wspomagania pracy serca.

Po tym krótkim wstępie dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe. Bardzo spodobały się przyszłym inżynierom naklejki z nazwami: Nasze Słoneczka (4-6 lat), Studenci (7-9 lat), Młodzi Naukowcy (10-13 lat). Dzieciaki uczestniczyły w trzech różnych warsztatach praktycznych.

Dr inż. Mariusz Smoczyński i dr inż. Krzysztof Surmiński z Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn pokazali młodym naukowcom stanowisko do symulacji prób zderzeniowych pojazdu przy różnych prędkościach i rodzajach zderzaków. Kolejnym doświadczeniem związanym z ruchem drogowym było zaprogramowanie sygnalizacji świetlnej dla makiety czterowlotowego prostego skrzyżowania.

Co ciekawego widać przez te okulary? Co ciekawego widać przez te okulary?

W Katedrze Technologii Materiałowej i Systemów Produkcji dzieci poznały technologię wykonywania wyprasek z tworzyw sztucznych oraz odlewów w jednorazowych formach odlewniczych. Dr hab. inż. Cezary Rapiejko i Jacek Pacyniak mówili przy tym o możliwościach recyklingu wyrobów z tworzyw sztucznych oraz ze stopów metali. Zabawa z masą formierską podczas wykonywania odlewu liścia klonowego z napisem EKO TRENDY cieszyła się ogromnym zainteresowaniem naszych milusińskich. W czasie wykonywania formy w piecu topił się stop aluminium, do którego, na potwierdzenie możliwości recyklingu, dołożono puszki aluminiowe.

Mgr inż. Paulina Byczkowska i dr inż. Tomasz Warga z Instytutu Inżynierii Materiałowej zaprezentowali świat druku 3D. Dzieci, przy pomocy długopisu 3D niczym czarodziejskim ołówkiem przelewały swoje marzenia nie na papier, a w przestrzeń. Zajęcia opuszczały ze stworzonym przez siebie dziełem i wydrukowanym upominkiem.

Spotkanie zakończył pokaz makiety rakiety kosmicznej oraz quiz o kosmosie. Te atrakcje przygotowali studenci z KN Inżynierii Kosmicznej KOSMOS. Wydawało się, że dzieci są już zmęczone, ale ich niespożyta energia zaskoczyła wszystkich. Tłoczyły się, żeby być jak najbliżej pytających, widać było las rąk w górze, bo każde chciało odpowiedzieć na trudne, ale emocjonujące pytania.

Dzieci wychodziły z warsztatów pełne emocji, z wypiekami na twarzy.

Dziękujemy władzom Wydziału Mechanicznego, wspaniałym wykładowcom oraz studentom za życzliwość i pomoc w organizacji tych wyjątkowych warsztatów.