Powstanie Technikum Automatyki i Robotyki

25-12-2017

W Łodzi powstanie pierwsze w Polsce Technikum Automatyki i Robotyki. Szkoła zostanie uruchomiona przy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Strategicznym partnerem projektu jest Politechnika Łódzka.

 

- Przedsiębiorcy oczekują dobrze wykształconych techników przygotowanych do obsługiwania bardzo wyspecjalizowanych stanowisk pracy. Chcę podkreślić, że nie zawsze potrzeba do tego inżynierów - mówił rektor PŁ prof. Sławomir Wiak, który podpisał wspólnie z władzami ŁSSE list intencyjny w sprawie powołania szkoły unikatowej na edukacyjnej mapie Polski.

W założeniu partnerów będzie to innowacyjny eksperyment pedagogiczny, prowadzony w bardzo bliskim kontakcie z przedsiębiorcami i na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Otworzy to możliwość przygotowania średniej kadry technicznej na konkretne zapotrzebowania dla pracodawców, w tym w szczególności inwestorów Strefy. – Chcemy wspólnie odbudować szkolnictwo zawodowe - zaznaczył rektor prof. Wiak. - Politechnika Łódzka ma kompetencje zarówno po stronie nauczycieli akademickich, jak i laboratoriów oraz przestrzeni do bardzo specjalizowanych zajęć. Jak tłumaczyła Agnieszka Sygitowicz wiceprezes Zarządu ŁSSE w szkolnictwie zawodowym do tej pory nie było specjalizacji technik automatyki i robotyki. Jako kierunek kształcenia występuje jedynie na uczelniach.

-Rozpoczęliśmy w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, z Ministerstwem Rozwoju, z Kuratorem Oświaty- informował podczas konferencji prasowej prezes Zarządu ŁSSE Marek Michalik. - To jest duże wyzwanie dla Strefy, ale jeżeli wspólnie z Politechniką Łódzką uda nam się zrealizować nasz zamiar, powstanie szkoła o bardzo wysokiej renomie, ciesząca się dużym zainteresowaniem uczniów. Współdziałające z nami firmy poszukują pracowników do wykonywania zadań przy w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, czyli fachowców z dziedziny automatyki i robotyki.

ŁSSE prowadzi rozmowy z wybranymi partnerami szkoły, firmami strefowymi. W zakładach tych przedsiębiorstw również mają się odbywać praktyki zawodowe. Mają też one pomagać przygotowywać program kształcenia. Przedstawiciele Strefy podkreślają, że z samych wydanych zezwoleń na działalność w ŁSSE wynika potrzeba zatrudnienia blisko sześciu tysięcy osób. Znaczna część tego zapotrzebowania wiąże się z automatyką i robotyką. Jak podał prezes Marek Michalik, współpracą w tym zakresie zainteresowany jest m.in. koncern Miele, który w przyszłym roku swoje jedyne w Polsce zakłady otworzy w podłódzkim Ksawerowie.

Technikum Automatyki i Robotyki Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miałoby rozpocząć swoją działalność od przyszłego roku szkolnego. Według planów powstaną dwie klasy dla około 50 uczniów.