Portrety rektorów w pałacyku IPOŚ

08-11-2023

W Sali Rady Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska zostały odsłonięte portrety dwóch profesorów związanych z Wydziałem, którzy pełnili w swoim bogatym życiu zawodowym funkcje rektora Politechniki Łódzkiej. Na wprost galerii byłych dziekanów zawieszono portret prof. Mieczysława Serwińskiego (1918-1999), rektora w latach 1968-75 i prof. Czesława Strumiłło (1930-2018), rektora w latach 1987-1990.

/

Portrety odsłonili dziekan Wydziału IPOŚ prof. Grzegorz Wielgosiński i prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju PŁ Portrety odsłonili dziekan Wydziału IPOŚ prof. Grzegorz Wielgosiński i prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju PŁ

foto: Jacek Szabela

Pierwszy z tych portretów został wypożyczony z Muzeum PŁ, drugi ofiarował z domowych zbiorów prof. Paweł Strumiłło.

W czasie spotkania dziekan Wydziału prof. Grzegorz Wielgosiński przypomniał nie tylko historię tej najmłodszej w PŁ jednostki, ale przede wszystkim rolę, jaką odegrali w jej rozwoju obaj Profesorowie. Syn prof. Czesława Strumiłło, także związany z PŁ i obecnie jej prorektor ds. rozwoju prof. Paweł Strumiłło, mówił o przyjaźni, jaka łączyła jego Ojca z prof. Mieczysławem Serwińskim. Obaj, będąc wybitnymi autorytetami naukowymi skupili wokół siebie badaczy, tworząc silny ośrodek w dziedzinie inżynierii chemicznej i procesowej, znany w Polsce i na świecie.