Politechnika Łódzka w Hubie Innowacji Cyfrowej

18-11-2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyłoniło pięć Hubów Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs), których zadaniem jest wsparcie transformacji do przemysłu 4.0. Politechnika Łódzka jest członkiem jednego z nich.

W skład konsorcjum Hub Innowacji Cyfrowej powołanego 12 listopada 2019 r. wchodzi czterech partnerów: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, jako lider oraz Politechnika Łódzka, Ericsson Sp. z o.o. i Fundingbox Accelerator Sp. z o.o.

Rektor prof. Sławomir Wiak mówi na temat tej inicjatywy

- Powołane konsorcjum tworzące Hub Innowacji Cyfrowej znacznie przybliża nas do realizacji ambitnego projektu zbudowania pilotażowej sieci 5G na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że niezależnie od finansowania uzyskanego z ministerstwa przedsiębiorczości i technologii Politechnika Łódzka już realizuje projekt związany z utworzeniem w uczelni Centrum Kompetencji 5G oraz Portalu Wiedzy 5G współfinansowanych przez Urząd Marszałkowski. Mamy dwa strumienie finansowania, które wzajemnie się uzupełniają. Projekt, który złożyliśmy do ministerstwa zawiera usytuowanie 9 stacji bazowych na terenie PŁ. Dzięki temu projektowi tworzymy inteligentny kampus. Budując Digital Innovation Hub tworzymy infrastrukturę, dzięki której będziemy mogli prowadzić wieloobszarowe badania i testy. Pilotażowa sieć 5G w obrębie kampusu umożliwi przedsiębiorcom przygotowanie aplikacji dla nowych, innowacyjnych usług w dedykowanym środowisku testowym. Pozwoli w praktyce sprawdzić zastosowanie tej technologii na etapie prototypowania, by następnie wykorzystać ją w nowych produktach, usługach, aplikacjach czy też oprogramowaniu.

Studenckie startupy będą mogły testować swoje projekty. Ważna jest też działalności edukacyjna, czyli przekazywanie wiedzy z zakresu technologii cyfrowych i ich stosowania. Sieć pozwoli zwiększyć atrakcyjność zajęć dydaktycznych, utworzyć specjalne ścieżki kształcenia i kursy związane z 5G. W większym niż dotychczas stopniu rozwinięte będzie kształcenie w najnowszych technologiach IT, np. w zakresie Internetu Rzeczy (IoT), rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR i VR), obliczeń w chmurze, cyberbezpieczeństwa i innych. Nasi absolwenci zostaną wyposażeni w wiedzę i kompetencje na temat technologii o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki i społeczeństwa.