Plastikowe odpady zamienione w filament

29-07-2019

Coraz większa liczba produktów obecnych na rynku zawdzięcza swoje powstanie między innymi technologii druku 3D, zaś ona sama stała się wystarczająco osiągalna cenowo, by pojawić się w wielu domach. Zaprojektowane przez nas urządzenie produkujące materiał do druku 3D w warunkach domowych wykorzystuje plastikowe odpady.

Przetwórstwo odpadów zmniejsza ich ilość w otoczeniu użytkownika, jak również w przepełnionych wysypiskach, spalarniach, a także w lasach i oceanach. Łącząc troskę o środowisko z dającą tak wiele możliwości technologią druku 3D opracowaliśmy (Zespół P3TStudio) urządzenie do przetwarzania odpadów plastikowych w filament (materiał do druku).

Start up P3T Studio otrzymał nagrodę w konkursie Climate Lunchpad 2018 Start up P3T Studio otrzymał nagrodę w konkursie Climate Lunchpad 2018

foto: Jacek Szabela

To nie śmieci, lecz przydatny surowiec

Dzięki temu urządzeniu np. butelki PET, stare wydruki czy resztki materiału do druku zyskają nowe, pełnowartościowe, zastosowanie. Dodatkowym walorem rozwiązania jest edukacja użytkowników, którzy uświadomią sobie, jak dużo odpadów generowanych jest w każdym domu. Użytkownicy przekonają się również, że rzeczy uważane za śmieci, przy niewielkim nakładzie pracy, mogą stać się przydatnymi surowcami.

Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny. Nasza technologia znacznie obniży koszt druku 3D. Obecnie na rynku nie ma podobnego urządzenia produkowanego na masową skalę.

Jak to działa?

Wizualizacja zaprojektowanego urządzenia Wizualizacja zaprojektowanego urządzenia

Dzięki technologii zespołu P3T Studio, który założyliśmy około rok temu, urządzenie będzie mogło być wykorzystywane w warunkach domowych, dlatego już na etapie projektowania musiał zostać spełniony szereg rygorystycznych wymagań.

Proces wytwarzania filamentu rozpoczyna się od wypełnienia komory rozdrabniarki materiałami do przetworzenia, gdzie zostają poddane działaniu odpowiednio dobranej temperatury i obróbce mechanicznej. Tak przygotowane materiały są umieszczane w zbiorniku z mieszadłem. W temperaturze nieznacznie wyższej od temperatury topnienia polimeru, materiał jest mieszany aż do osiągnięcia oczekiwanych parametrów fizykochemicznych. Kolejnym etapem jest wytłaczanie i formowanie nici. Nić jest jednocześnie chłodzona i nawijana na szpulę. Gotowy produkt pozostawiany jest do ostygnięcia.

Jest to proces bezpieczny dla osoby obsługującej urządzenie, dodatkowo nie ma emisji szkodliwych gazów. Po zakończeniu procesu filament jest gotowy do włożenia do drukarki 3D.