Projekt „Kluby Rozwoju Cyfrowego” jest kilkuletnim przedsięwzięciem dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. W tej chwili realizowana jest faza pilotażowa KRC Wsparcie, która wyłoni pierwsze 64 gminy do testowania założeń przedsięwzięcia.
Zadania w projekcie realizuje 6 organizacji partnerskich, z Centrum Projektów Polska Cyfrowa jako Partnerem Wiodącym. Jednym z partnerów jest Politechnika Łódzka. Swoim działaniem uczelnia ma objąć województwo łódzkie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie.
Kompetencje cyfrowe należą do tych kluczowych, dlatego tak ważne jest wsparcie edukacyjne w tym zakresie.
Jak wyjaśnia prof. PŁ Ewa Korzeniewska, koordynująca działania w projekcie dyrektorka Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej na Wydziale EEIA
– Kluby Rozwoju Cyfrowego muszą docierać szczególnie do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, które nie posiadają podstawowych kompetencji cyfrowych, m.in. osób nieaktywnych zawodowo, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych. Obligatoryjnymi tematami do realizacji jest umiejętność korzystania z e-usług publicznych, w tym z e-zdrowia. Ponadto są to opisane w Ramach kompetencji cyfrowych DigComp 2.2: umiejętność korzystania z informacji i danych, komunikacja i współpraca, tworzenie treści cyfrowych, bezpieczeństwo oraz rozwiązywanie problemów, które „klubowicze” napotkają w trakcie korzystania z narzędzi cyfrowych.
Zadania w projekcie KRC obejmą m.in. opracowanie scenariuszy zajęć oraz przeszkolenie edukatorów i edukatorek, przygotowanie, uruchomienie i utrzymanie platformy edukacyjnej i komunikacyjnej, na której umieszczane będą treści edukacyjne związane z projektem.
Jak dodaje prof. PŁ Ewa Korzeniewska
– Obecnie jesteśmy na etapie akceptacji opracowanych ram funkcjonowania Klubów Rozwoju Cyfrowego w Polsce, czyli minimalnych wymagań dla gmin i tworzących je podmiotów, aby stworzyć jeden jasny standard działania Klubów. Wykorzystujemy także nasze doświadczenie dydaktyczne w zakresie tworzenia materiałów dla edukatorek i edukatorów, którzy docelowo będą szerzyć wiedzę w zakresie kompetencji cyfrowych w gminach.
Projekt ma objąć docelowo 2 000 gmin.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie