Otwarcie Muzeum Sportu

19-10-2018

Nowa ekspozycja „Muzeum Sportu - Szybciej, wyżej, mocniej” została otwarta w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. W ten sposób zakończył się dwuletni okres przerwy w funkcjonowaniu Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi.

 

 

W końcu listopada 2017 r. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i rektor PŁ prof. Sławomir Wiak podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia na terenie nowoczesnego centrum sportowego uczelni stałej wystawy przybliżającej historię łódzkiego sportu i turystyki. Miejsce to wybrano, jako najbardziej naturalne i odpowiednie dla ekspozycji W efekcie współpracy uczelni, otwierającej się na niestandardowe realizacje, z miejską instytucją kultury powstała atrakcyjnie zaprojektowana przestrzeń.

W otwarciu uczestniczyło wielu gości W otwarciu uczestniczyło wielu gości

foto: Ewa Chojnacka

Otwarcie muzeum

W otwarciu nowo powstałego muzeum (18 października) udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta i Politechniki Łódzkiej, a także wiele gwiazd sportu. Oficjalnym wystąpieniom przyglądały się dzieci, które wzięły udział w Wielkiej Lekcji Wychowania Fizycznego prowadzonej przez olimpijczyków: Elżbietę Nowak, Piotra Kędzię, Małgorzatę Pskit, Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk, Sylwię Wlaźlak i Rubena Limardo, a także wicemistrza świata w parataekwondo Przemysława Wieczorka.

Przestrzeń wystawy

Muzeum chronologicznie przybliża narodziny łódzkiego sportu w wieku XIX, rozwój w okresie międzywojennym, po sukcesy z lat najnowszych. Przestrzeń jest podzielona na cztery części. Szczególnie przytulnie jest w szachowej kawiarence, w której komputer umożliwi grę symulującą starcie z wybitnym szachistą. Druga przestrzeń przypomina udział sportowców z Łodzi i regionu w igrzyskach olimpijskich. W trzeciej, nawiązującej do piłkarskich i lekkoatletycznych zawodów, powstał stadion z trybunami. Ostatnia część opowiada o osiągnięciach łódzkiego kolarstwa oraz alpinizmu. Tu też można spróbować sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach. Specjalna aplikacja symuluje wyprawę w wysokie góry i pozwala zobaczyć się w ekwipunku himalaisty i to jak zmienia się wygląd twarzy w temperaturach poniżej zera. Multimedialne oraz interaktywne elementy wystawy: „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” to także nagrania ważnych sportowych wydarzeń. Całość uzupełniają tradycyjne gabloty pełne cennych sportowych pamiątek.