Ola Bednarek mistrzynią świata w zimowym pływaniu

11-02-2020

Zimowe Mistrzostw Świata w pływaniu zorganizowano w słoweńskim Bled. Do tego pięknie położonego wśród gór miejsca przyjechało w lutym tysiąc pływaków z wielu krajów świata.

W Mistrzostwach wystartowała Ola Bednarek studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale EEIA. Życie Uczelni kibicuje sukcesom, jakie odnosi w pływaniu zimowym i pływaniu na wodach otwartych.

Z zawodów rozegranych w wodach jeziora Bled wróciła z siedmioma medalami. Tytuł mistrzyni świata w stylu klasycznym zdobyła na dystansie 100 m i 200 m. Wypływała też srebrny medal na 200 m stylem dowolnym i 50 m klasycznym oraz brązowy na 25 m stylem klasycznym (w kategorii open) oraz w sztafecie 4x25 m (w swojej grupie wiekowej).

Na liście absolute records publikowanej przez International Winter Swimming Association (IWSA) nazwisko Oli pojawi się dwukrotnie: na 50 m i 200 m, w obu przypadkach stylem klasycznym

Ola ma przemyślane plany startowe, te na wiosnę i lato, ale także te bardziej odległe. Najważniejszym długofalowym celem jest zakwalifikowanie się do grupy, która na zimowej olimpiadzie w Pekinie w 2022 r. popłynie na jeden lodowy kilometr. W programie zawodów ma być to dyscyplina pokazowa, nie jest to na razie sport olimpijski. Ola ma w tej chwili 9. miejsce na dystansie lodowego 1 km wśród 160 pływaczek w rankingu publikowanym przez IWSA.

Na razie spełnia marzenie zdobycia Potrójnej Korony w pływaniu na wodach otwartych. Ma już za sobą pokonanie kanału Catalina i maraton wokół nowojorskiego Manhattanu. Trzecia perła w koronie to kanał La Manche, który Ola zamierza przepłynąć w 2021 roku.