Nominacja profesorska dla dr hab. inż. Renaty Kotyni

15-10-2020

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr hab. inż. Renacie Kotyni tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Pani Profesor jest prodziekanem ds. rozwoju Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska i kierownikiem Katedry Budownictwa Betonowego.

Profesor Renata Kotynia

Po studiach w PŁ na kierunku budownictwo, które ukończyła z wyróżnieniem w 1992 r. podjęła praktykę projektową. W 1994 roku uzyskała uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie. Kontynuując praktykę, rozpoczęła pracę na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Swoje badania skupiła na materiałach kompozytowych na bazie włókien węglowych. Za pracę doktorską obronioną 1999 r. uzyskała wyróżnienie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa. Dzięki stypendium Funduszu Nauki Polskiej uczestniczyła w konferencji w Calgary, co zaowocowało zaproszeniem do International Institute for FRP in Construction (IIFC), którego po latach została wiceprezydentem. W 2008 r. uzyskała ufundowaną po raz pierwszy przez IIFC międzynarodową nagrodę za badania nad materiałami kompozytowymi. W 2009 r. założyła Polską Grupę tej organizacji, pod auspicjami Komitetu Inżynierii Lądowej PAN, której przewodniczy do dziś.

Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała w 2012 r. Za pracę habilitacyjną otrzymała najwyższą w dziedzinie budownictwa Nagrodę KN PZITB im. Stefana Bryły

Prof. Kotynia prowadzi szerokie badania w rzeczywistej skali dotyczące elementów żelbetowych wzmocnionych materiałami kompozytowymi, a ostatnie prace dotyczą niemetalicznych zbrojeń w konstrukcjach betonowych, co zyskuje coraz szersze zainteresowanie w dziedzinie budownictwa. Czynnie uczestniczy w wielu międzynarodowych i polskich  organizacjach i stowarzyszeniach naukowych, m.in. w Polskim Związku Inżynierów i Techników Polskich jest przewodniczącą Komitetu Nauki Oddziału Łódzkiego przewodniczy Komitetowi Nauki, a także w Sekcji Konstrukcji Betonowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Komitetach Technicznych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Jest członkiem Polskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Prace badawcze prowadzi we współpracy z ośrodkami naukowymi na całym świecie. Jest autorem licznych publikacji przedstawianych na międzynarodowych konferencjach, gdzie występowała w roli keynote lecture. Dane bibliograficzne: H-index: 8 (Web of Science); 10 (Scopus); Liczba cytowań: 256. Była kierownikiem 11 projektów badawczych, w tym 3 międzynarodowych. Koordynowała wielodziedzinowy projekt TULCOEMPA finansowany z Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego, który zakończył się pierwszą na świecie realizacją wzmocnienia mostu przy użyciu naprężonych kompozytów CFRP metodą gradientową. Jest współautorką dwóch patentów.

Czas wolny spędza na sportowo, a za swoją największą pasję uważa jazdę na rowerze, jogging oraz górskie wyprawy piesze i narciarskie. Pasje muzyczne są dosyć rozległe, od muzyki filmowej (H. Zimmer, T. Newman) przez alternatywny rock (Depeche Mode), po amerykański rap (Wiz Khalifa, Kid Cudi). Podobnie jest z literaturą, wzrusza się czytając P. Coelho i E. Schmitta, a dla przeciwwagi pochłania powieści kryminalne S. Larssona.