Nominacja profesorska dla dr. hab. inż. Marcina Koniorczyka

06-03-2023

Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport dr. hab. inż. Marcinowi Koniorczykowi z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Postanowienie zostało podpisane 24 lutego 2023 roku.

Prof. Marcin Koniorczyk jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Po studiach, które ukończył w 2000 roku przez kilka lat pracował jako inżynier ds. oprogramowania w firmie Intersoft. Od 2005 r. związany jest z Politechniką Łódzką. Jest podwójnym doktorem. Pierwszy doktorat dotyczący inżynierii budowlanej uzyskał w 2005 r. po studiach doktoranckich na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Na tym Wydziale, 8 lat później, otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych. Drugi doktorat Marcin Koniorczyk obronił w 2017 roku na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki, na którym ukończył studia matematyczne. Obecnie pracuje w Katedrze Fizyki Materiałów Budowlanych i Budownictwa Zrównoważonego, w której kieruje Zakładem Materiałów Budowlanych. Jest kierownikiem studiów doktoranckich na Wydziale BAIŚ.

Badania naukowe

Zainteresowania naukowe prof. Koniorczyka koncentrują się na badaniach eksperymentalnych i teoretycznych procesów transportu masy i energii w odkształcalnych ośrodkach porowatych. Jest specjalistą w zagadnieniach zabezpieczania konstrukcji żelbetowych przed wilgocią i korozją i hydrofobizacji murów. Wśród szczególnych osiągnięć należy wymienić opracowanie programów komputerowych do analizy trwałości kompozytów cementowych oraz wyrobów ceramicznych eksploatowanych w korozyjnym środowisku. Jest współautorem wielu oryginalnych stanowisk badawczych do pomiaru szybkości postępu zniszczenia porowatych materiałów budowlanych narażonych na cykliczne zamarzanie wody oraz krystalizację soli. Wraz z naukowcami z macierzystego Wydziału oraz Wydziału Chemicznego PŁ opracował metodę utylizacji odpadów medycznych w betonie.

Publikacje i rozwój kadry

Dorobek publikacyjny prof. Marcina Koniorczyka obejmuje ponad 110 artykułów naukowych, w tym 37 w czasopismach uwzględnionych w JCR. Jego prace były cytowane ponad 700 razy, a wartość indeksu Hirscha wynosi 12. Jest promotorem w trzech zakończonych oraz w dwóch otwartych przewodach doktorskich. Jest kierownikiem studiów doktoranckich na Wydziale BAIŚ.

Aktywność

Prof. Koniorczyk był kierownikiem/uczestnikiem w wielu projektach badawczych finansowanych przez MNiSzW, NCN oraz NAWA (OPUS, PRELUDIUM, wymiana bilateralna, POIG, grant habilitacyjny). Odbył roczny staż podoktorski w Królewskim Instytucie Technicznym w Sztokholmie. Współpracuje z naukowcami z Czech, Włoch, Niemiec, Francji oraz Chin. W latach 2022-23 był zaproszony jako profesor wizytujący na Uniwersytet w Nantes. Prof. Koniorczyk jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych. Przez dwie kadencje pełnił funkcje sekretarza Sekcji Fizyki Budowli, Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.

Marcin Koniorczyk jest aktywny także w życiu prywatnym - lubi jazdę na rowerze, pływanie oraz wędrówki górskie.