Niepełnosprawni atleci na Politechnice Łódzkiej

24-01-2019

Podnoszenie ciężarów to jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu niepełnosprawnych. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, że zawodnicy ze schorzeniami narządu ruchu wyciskają sztangę leżąc na ławeczce. Od 7 lat na pomoście Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej podziwiamy rywalizację tych sportowców na międzynarodowym turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc.

Na zawodach, które wspiera rektor prof. Sławomir Wiak, sportowcy niepełnosprawni startują w klasyfikacji Open Paraolimpijczycy.

Trener Marcin Laśkiewicz i Krystian Tuzinkowski, przyszły student PŁ Trener Marcin Laśkiewicz i Krystian Tuzinkowski, przyszły student PŁ

foto: Cezary Kanas

Poziom sportowy tych atletów niejednokrotnie pozwala im na rywalizację z osobami sprawnymi, a są sytuacje, gdy po prostu są silniejsi. Dumą dla naszej uczelni jest umieszczenie tych zawodów w kalendarzu polskiej kadry, jako sprawdzianów przedolimpijskich. Tak było przed paraolimpiadą w Rio 2016 i teraz podczas grudniowego turnieju na półmetku przygotowań do Tokio 2020.

W Politechnice Łódzkiej gościliśmy znakomitych zawodników, aktualnych paraolimpijczyków, m.in. Małgorzatę Karolewską – Hałas (waga do 60 kg ,wynik 130 kg), Marka Trykacza (waga do 72 kg, wynik 182,5 kg), Grzegorza Lanzera (waga do 65kg, wynik 180 kg) , Sławomira Szymańskiego (waga do 44 kg ,wynik 145 kg) i Rafała Rocha (waga 48 kg , wynik 150 kg). Polska w tej dyscyplinie sportu należy do ścisłej czołówki światowej. Zawodnicy są aktualnymi drużynowi Mistrzami Europy.

Najbliższy start niepełnosprawnych atletów zobaczymy na naszej uczelni 31 marca 2019 podczas II rzutu międzynarodowego turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc o Puchar Dyrektora Centrum Sportu. Organizatorem zawodów jest Marcin Laśkiewicz wraz z sekcją trójboju siłowego PŁ.

W planach naszej sekcji jest stworzenie i zorganizowanie na Politechnice Łódzkiej ogólnopolskiego turnieju dla niepełnosprawnych studentów. Taka impreza, odbywająca się po raz pierwszy w historii, z czasem mogłaby przerodzić się w turniej międzynarodowy czyniąc PŁ akademicką stolicą Polski w tym sporcie.

Zapraszamy wszystkich niepełnosprawnych studentów naszej uczelni do podjęcia aktywności fizycznej na siłowni i kontaktowanie się w tej sprawie z trenerem Marcinem Laśkiewiczem