Najlepszy projekt w konkursie KOŁO

27-06-2018

Aleksandra Kozłowska, studentka architektury na Politechnice Łódzkiej zwyciężyła w konkursie KOŁO na projekt koncepcyjny wolnostojącego budynku z funkcją toalety miejskiej.

W tym roku konkurs organizowany przez znaną firmę, będącą częścią grupy Geberit odbył się pod auspicjami władz miasta Słupska. Studenci i młodzi architekci mieli zaprojektować coś więcej niż ogólnodostępną, miejską toaletę. Ważny był też kontekst nawiązujący do planowanej rewitalizacji bulwarów rzeki Słupi. Oficjalne rozdanie nagród 20. już edycji konkursu KOŁO na projekt łazienki odbyło się w Urzędzie Miasta Słupska. Grand Prix jubileuszowego konkursu jednomyślnie przyznano studentce Politechniki Łódzkiej Aleksandrze Kozłowskiej. Dodatkowo jury wyróżniło laureatkę stażem w biurze projektowym Kuryłowicz & Associates za Debiut Roku. Nagrodą jest również szansa realizacji projektu.

Na stronie konkursu, można przeczytać uzasadnieniu jury :

Grand Prix przyznano pracy za zdecydowany gest architektoniczny, który swoją siłą porządkuje i organizuje przestrzeń na styku z zabytkowym otoczeniem. (…) Czytelnie i atrakcyjnie została rozwiązana funkcja podstawowa. Zaproponowana funkcja uzupełniająca, ściśle związana z miejscem, służyć może promocji miasta oraz obserwacji jego rozwoju na permanentnie uzupełnianej makiecie. Może się to odbywać w połączeniu z funkcją gastronomiczną, w atrakcyjny sposób integrując mieszkańców.

Jak mówi laureatka konkursu KOŁO - Każda edycja dotyczy innego miasta. Przez ostatnich 20 lat była to na przykład Warszawa, gdzie obiekt już powstał, ale też Kazimierz Dolny, Kraków, Poznań.

Aleksandra Kozłowska studiuje na I roku studiów magisterskich na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Jest również laureatką tegorocznego konkursu Dom Jutra.