Nagrody za dyplomy z matematyki

10-03-2023

W pierwszej edycji Konkursu im. Profesora Włodzimierza Krysickiego o nagrodę Dyrektora Instytutu Matematyki PŁ na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z matematyki stosowanej jury postanowiło przyznać dwie nagrody.

Laureatką nagrody na najlepszą pracę licencjacką została lic.Patrycja Rękorajska za pracę pt. Metody segmentacji klientów.

Patrycja Rękorajska Patrycja Rękorajska

foto: żródło: strona IM PŁ

Opiekun pracy dr hab. inż. Przemysław Gordinowicz podkreśla, że opisane w pracy podejście zostało wdrożone w praktyce do segmentacji klientów zoologicznego sklepu internetowego Max&Mrau. Nawiązując do tematu pracy mówi

–  Patrycja Rękorajska opisuje metody segmentacji klientów sklepu, wykorzystując analizę RFM, która bierze pod uwagę zachowania klientów, takie jak czas od ostatniej transakcji, częstość dokonywania transakcji i ich wartość. Zebrane dane transakcyjne są podstawą grupowania klientów. W rezultacie, dla każdej z grup można stosować odrębne strategie marketingowe. W momencie dokonywania transakcji klienci są klasyfikowani do wyznaczonych wcześniej grup. W dłuższym horyzoncie czasowym dokonuje się weryfikacji strategii i ponownego grupowania klientów na podstawie obszerniejszej historii transakcji.

Po obronie dyplomu Patrycja Rekorajska kontynuuje studia na drugim stopniu kierunku matematyka stosowana, łącząc je z pracą w dziale analizy danych sklepu Max&Mrau pod kierownictwem mgr. Jacka Grabowskiego – współpromotora nagrodzonej pracy licencjackiej.

Laureatką nagrody na najlepszą pracę magisterską została mgr Agnieszka Augustyniak za pracę pt. Funkcje agregujące i ich zastosowania w matematyce aktuarialnej.

Agnieszka Augustyniak Agnieszka Augustyniak

foto: żródło: strona IM PŁ

Jak wyjaśnia opiekun dr hab. inż. Marek Kałuszka, prof. PŁ

- Nagrodzona praca jest poświęcona funkcjom agregującym, czyli odwzorowaniom zamieniającym zbiór dostępnych danych w jedną liczbę, aby na jej podstawie podjąć ostateczną decyzję w danym problemie wielokryterialnym. Autorka zaproponowała nowe podejście do wyznaczania składek ubezpieczeniowych oparte na zastosowaniu funkcji regresji i kryterium Akaike w ujęciu behawioralnym.

Agnieszka Augustyniak ukończyła z wynikiem celującym studia magisterskie z matematyki stosowanej na Wydziale FTIMS w roku 2022. Obecnie pracuje w Banku Pekao S.A. na stanowisku specjalisty ds. digitalizacji procesów ryzyka.

Sponsorem nagród w wysokości 6000 zł jest firma Rossmann.

Wręczenie dyplomów laureatkom konkursu odbędzie się na uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Łódzkiej w dniu 24 maja 2023 r.