Nagrody na wystawie PROINVENT

11-04-2018

XVI Międzynarodowa Wystawa Badań Naukowych, Innowacji i Wynalazków PROINVENT 2018 odbyła się w Cluj-Napoca w Rumunii. Rozwiązanie stworzone w Instytucie Informatyki Stosowanej PŁ otrzymało Grand Prix, medalami nagrodzono także trzy inne rozwiązania z naszej uczelni.

Zdobycie głównej nagrody, to ogromny sukces, biorąc pod uwagę, ze na wystawie zaprezentowano ponad 400 innowacyjnych rozwiązań z Europy, a także z Korei Południowej, Malezji, Tajlandii i Iranu.

Nagrodzony Grand Prix i złotym medalem system analizy właściwości materiałów w technologiach bazujących na procesie zwilżania powierzchni jest interdyscyplinarnym opracowaniem. Doceniona została jego oryginalność i unikatowość. Jest to wynik współpracy specjalistów z zakresu informatyki, automatyki i inżynierii materiałowej. System znajduje zastosowanie przede wszystkim w obszarze inżynierii materiałowej, do projektowania i „konstruowania” zaawansowanych materiałów kompozytowych. Autorami nagrodzonego Systemu analizy własności materiałów w technologiach bazujących na procesach zwilżania powierzchni są: prof. Dominik Sankowski, dr inż. Rafał Wojciechowski, dr inż. Marcin Bąkała oraz dr inż. Adam Rylski.

Złote medale otrzymały na wystawie także dwa inne rozwiązania z Politechniki Łódzkiej:

  • Sposób wytwarzania granulatu z odpadu perlitowego. Autorzy: prof. PŁ Jacek Sawicki, dr inż. Andrzej Obraniak.
  • Cytrynian trisodowy przeciw infekcyjnym kamieniom moczowym i mechanizm jego działania. Autorzy: prof. PŁ Jolanta Prywer, mgr. inż. Marcin Olszyński, prof. AJD Ewa Mielniczek-Brzóska.

Projekt Kurkumina przeciw Proteus mirabilis podczas krystalizacji struwitu - głównego komponentu infekcyjnych kamieni moczowych opracowany wspólnie z dr hab. Agnieszką Torzewską, prof. UŁ otrzymał medal srebrny.