Nagroda za mobilną platformę

07-06-2023

Na Politechnice Bydgoskiej odbyły się targi International Innovation Show E-NNOVATE 2023. Organizatorem wystawy i towarzyszących jej innych wydarzeń była firma konsultingowa IBS Global, skoncentrowana na promocji i komercjalizacji rozwiązań innowacyjnych.

 

Jakub Filipek i jego platforma mobilna RC

 

Wśród nagrodzonych jest inż. Jakub Filipek, student elektroniki i telekomunikacji na II stopniu na Wydziale EEIA. Za projekt mobilnej platformy RC otrzymał Silver Award od międzynarodowego jury. Dodatkowo, konstrukcję docenił irański instytut badawczy International Avicenna Research Center, przyznając nagrodę IARC Young Scientist Award. Rozwiązanie zainteresowało też przedstawicieli Uniwersytetu im. Luciana Blagi w Sibiu w Rumunii, którzy przekazali autorowi Nagrodę Specjalną „Laus Ingenii Causa”.

Zaprojektowana przez Jakuba Filipka platforma jest autorską konstrukcją pojazdu zdalnie sterowanego. Może być on wykorzystany do wykonywania różnego rodzaju zadań dzięki możliwości dołączenia różnych zespołów roboczych.

Można go porównać do ciągnika rolniczego, który może napędzać lub przemieszczać inne urządzenia bez własnego napędu – mówi Jakub Filipek. - Pojazd zasilany napędem hybrydowym jest wyposażony w elektroniczny system pokładowy oraz aparaturę sterującą.

Jakub Filipiak z nagrodą Silver Award Jakub Filipiak z nagrodą Silver Award

Konstrukcję platformy RC Jakub Filipek zaczął tworzyć ponad rok temu i rozwijał ją w ramach przedmiotu projektowego ujętego w programie studiów, chcąc stworzyć coś realnego, o potencjale aplikacyjnym. Opiekunem studenta jest mgr inż. Zbigniew Kulesza z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych.

Projekt mobilnej platformy RC był już nagrodzony w ogólnopolskim Konkursie Konstrukcji Studenckich – KOKOS, który odbył się w połowie maja na AGH w Krakowie. Jakub Filipek otrzymał w konkursie tytuł "Herosa konstrukcji" dla najlepszego konstruktora, który jest jedynym autorem rozwiązania.