Nagroda za innowacyjne implanty medyczne

04-07-2017

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej otrzymał Nagrodę Gospodarczą Wojewody Łódzkiego w kategorii Innowacyjność. Była to już XIV edycja prestiżowego konkursu.

Uroczysta Gala odbyła się w Teatrze Miejskim w Sieradzu. Nagrody wręczył Wojewoda Łódzki prof. Zbigniew Rau. - Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem i prestiżem, a nagroda dla przedsiębiorców, wynalazców i twórców rozwiązań innowacyjnych w skali krajowej i zagranicznej jest bardzo ważnym i docenianym wyróżnieniem – mówi dr hab. inż. Zbigniew Mikołajczyk, prof. PŁ, który odebrał statuetkę.

W tegorocznej edycji konkursu nagrody przyznano w czterech kategoriach. Zwycięstwo w kategorii Innowacyjność przyznano za opracowanie tekstylnych implantów medycznych w postaci ultralekkich siatek propylenowych do leczenia przepuklin i ultralekkich taśm urologicznych oraz materiałów opatrunkowych w postaci wysoko elastycznych bandaży. Twórcami technologii jest zespół w składzie: kierujący projektem dr hab. inż. Zbigniew Mikołajczyk, prof. PŁ oraz prof. Kazimierz Kopias, dr inż. Katarzyna Pieklak i Andrzej Golczyk.

W kategorii Innowacyjność obok Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów nominowani byli: Fujitsu Technology Solution Sp. z o.o., Lumileds Poland SA oraz Hart-Tech Sp. z o.o.

Nagroda Gospodarcza Wojewody Łódzkiego jest miłym akcentem obchodzonego w tym roku Jubileuszu 70-lecia Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Prof. Mikołajczyk podkreśla z jak silną konkurencją Wydział zwyciężył - Fujitsu Technology Solution to spółka japońskiego koncernu, jednego z największych na świecie producentów technologii i sprzętu w dziedzinie ICT. Lumileds z Pabianic to spadkobierca firmy Philips Lighting Poland specjalizującej się w technologii oświetlenia LED i oświetlenia samochodowego; Hart-Tech to spółka, która specjalizuje się w zaawansowanych technologiach obróbki części maszyn i narzędzi, która doświadczenie opiera między innymi na nowoczesnych rozwiązaniach Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ.

Nagrodzone implanty są oryginalnymi i nowymi tekstylnymi produktami medycznymi i stanowią unikatowe rozwiązanie technologiczne w skali krajowej i światowej.

- Opracowane wyroby przeszły procedury certyfikacji i są sprzedawane do placówek służby zdrowia w Polsce i za granicą. Produkowane są w polskiej firmie Tricomed S.A. mieszczącej w Łodzi. Są już pierwsze pozytywne opinie środowiska lekarskiego o nowo produkowanych siatkach chirurgicznych, taśmach urologicznych i opatrunkach – dodaje prof. Zbigniew Mikołajczyk.

Na innowacyjne implanty i opatrunki przygotowywane są zgłoszenia patentowe z zastrzeżeniem na kraje Unii Europejskiej.