Nagroda za doktorat

20-10-2020

Prezes Rady Ministrów przyznał nagrody za rozprawy doktorskie, osiągnięcia będące podstawą uzyskania habilitacji oraz za działalność naukową i wdrożeniową. Wśród laureatów znalazła się dr inż. Anna Kaczmarek. Została nagrodzona za pracę doktorską opisującą badania nad nowej generacji powłokami wykonanymi z węgla diamentopodobnego modyfikowanego krzemem oraz tytanem przeznaczonymi na implanty medyczne.

Dr inż. Anna Magdalena Kaczmarek jest autorką rozprawy doktorskiej Ocena biologiczna powłok węglowych modyfikowanych Si oraz Ti wytwarzanych metodą rozpylania magnetronowego dla określonych zastosowań biomedycznych. Dotyczy ona opracowania innowacyjnych, wielofunkcyjnych powłok węglowych na implanty medyczne, a w szczególności na implanty ortopedyczne oraz sercowo-naczyniowe. 

mgr inż. Anna Kaczmarek mgr inż. Anna Kaczmarek

foto: arch.prywatne

W nagrodzonej pracy dr inż. Anna Kaczmarek szczegółowo rozpatruje wpływ modyfikacji powłok węglowych wybranymi pierwiastkami, na ich właściwości fizyko-chemiczne, mechaniczne i biologiczne. Zastosowane rozpylanie magnetronowe pozwoliło uzyskać pożądaną biofunkcjonalność implantów. Zdaniem recenzentów cenna jest całościowa ocena badanych biomateriałów oraz analiza wpływu właściwości powierzchniowych na odpowiedź biologiczną. Pozwoliło to lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące na granicy tkanka-implant, co jest kluczowe w rozwoju nowoczesnych materiałów implantacyjnych.

Praca doktorska została napisana pod opieką promotora prof. Piotra Niedzielskiego i promotora pomocniczego, którym była dr hab. inż. Dorota Bociąga, oboje z Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ.

Anna Kaczmarek jest absolwentką dwóch kierunków studiów w Politechnice Łódzkiej.

Studia I stopnia ukończyła w 2013 r. na kierunku Biomedical Engineering w Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a studia II stopnia na kierunku inżynieria materiałowa ze specjalnością inżynieria biomateriałów na Wydziale Mechanicznym. Już w czasie studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Inżynierii Materiałowej na stanowisku badacza w Pracowni Dyfraktometrii i Mikroskopii.

Studia magisterskie ukończyła z wyróżnieniem, zdobywając Nagrodę im. Currana–Wernera dla najlepszego absolwenta Wydziału Mechanicznego w roku akademickim 2013/2014. Swój rozwój naukowy Anna Kaczmarek kontynuowała na studiach doktoranckich na kierunku inżynieria materiałowa, gdzie realizowała swoje zainteresowania z zakresu bio-funkcjonalizacji biomateriałów.

Dwukrotnie (w roku 2017 oraz 2018) została laureatką stypendium naukowego oraz grantu z Funduszu Młodych Naukowców na Wydziale Mechanicznym.

Uczestniczyła w realizacji krajowych i międzynarodowych projektów, m.in. w dwóch kierowanych przez dr hab. inż. Dorotę Bociągę. Były to: Ag/Si doped carbon layer for bio-medical application oraz Modified BIOmaterials - MEDicine future. Jest współautorką 13 publikacji, w tym 9 w czasopismach naukowych posiadających współczynnik Impact Factor.

Obecnie dr inż. Anna Kaczmarek pracuje jako specjalista ds. naukowo-badawczych w Zakładzie Technologii Biomedycznych i Ochrony Środowiska w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Włókiennictwa, gdzie kontynuuje pracę nad rozwojem nowatorskich biomateriałów.

W wolnym czasie Anna Kaczmarek uwielbia podróżować, a jej pasją są sporty zimowe.