Moja przygoda z mobilnością

03-04-2019

Wyjazd do Normandii był spełnieniem moich marzeń. Dzięki programowi Erasmus+ miałam możliwość reprezentowania Politechniki Łódzkiej na szkoleniu „1st International Staff Week: Understanding International Attractivity”. Szkolenie miało na celu zintegrowanie uczestników z różnych stron świata i zapoznanie ich z tematem międzykulturowości. Tym artykułem chcę zachęcić do starania się o zdobywanie tego typu doświadczeń.

 

 

Z wielu atrakcyjnych ofert dostępnych na stronie IMOTION http://staffmobility.eu/staff-week-search wybrałam szkolenie związane z internacjonalizacją, organizowane dla pracowników administracyjnych przez Université de Caen Normandie (UNICAEN).

W kampusie UNICAEN. Wejście do domu studenckiego. W kampusie UNICAEN. Wejście do domu studenckiego.

foto: arch. autorki

W Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ zajmuję się obsługą wizyt gości i delegacji zagranicznych. Korzystając z możliwości programu Erasmus+ chciałam poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje. Ponadto, zawsze chciałam odwiedzić Normandię i poznać jej piękno, kulturę i dziedzictwo historyczne.

Uczelnia w Caen to trzeci, po Oxford i Cambridge, uniwersytet założony przez Anglików. Został ufundowany w 1432 roku przez króla Henryka VI Lancastera, aby kształcić przyszłe elity angielskie w celu zarządzania terenami we Francji. Bolesne wspomnienia z okresu II wojny światowej, a także dosłowne podniesienie się uczelni z popiołów, stały się podstawą przyjęcia feniksa jako symbolu Uniwersytetu. Przedstawiająca mitycznego ptaka rzeźba autorstwa Louisa Leygue'a, została wzniesiona przy wejściu do Uniwersytetu.

Szkolenie dotyczyło podniesienia atrakcyjności uczelni na arenie międzynarodowej. Wybrałam warsztat na temat: Zrozumienie międzynarodowej atrakcyjności. W ciągu tygodnia odbyły się sesje: Definiowanie atrakcyjności: akademicka, kulturowa itp., Międzykulturowe atuty podnoszące atrakcyjność uczelni, Międzynarodowa komunikacja i widoczność instytucji oraz Wspieranie studentów zagranicznych.

Paulina Danieluk Paulina Danieluk w czasie prezentacji na temat PŁ

foto: arch. autorki

Dodatkowym obszarem, który chciałam poznać była mobilność kadry. Miałam okazję rozmawiać z przedstawicielami różnych uczelni na temat praktykowanych w nich rozwiązań, które można by zaszczepić w naszej uczelni.

Swoją prezentację na temat PŁ rozpoczęłam od kilku zdań po francusku, aby zrobić ukłon w stronę gospodarzy, a następnie przeszłam na obowiązujący na szkoleniu język angielski. W wystąpieniu podkreślałam m.in. sukcesy naszej uczelni związane z realizacją strategii internacjonalizacji, wyrażające się obecnością w prestiżowym the Times Higher Education World University Rankings oraz akredytacją EAQUALS dla Centrum Językowego PŁ. Organizatorzy szkolenia byli bardzo zainteresowani współpracą z PŁ w zakresie nauki i badań w dziedzinie fizyki molekularnej i jądrowej. Nie bez kozery, ponieważ w 2016 r. Politechnika Łódzka podpisała umowę o współpracy z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN. Interesowali się również współpracą w zakresie szkół letnich, dotyczącą kursów języka francuskiego. Tego typu wymiana studentów odbywa się już pomiędzy UNICAEN i Uniwersytetem Warszawskim.

Podczas wyjazdu poznałam wiele osób wykonujących, pracę podobną do mojej w biurach współpracy międzynarodowej, poznałam procedury i systemy internetowe do obsługi mobilności. W mediach społecznościowych nawiązałam kontakty z reprezentantami szeregu uczelni: the University of Zurich, Polytechnic University of Catalonia, Uniwersytet w Würzburgu, Universidade NOVA de Lisboa, Universidad Autónoma de Madrid, czy Georg-August-Universität Göttingen.

Staff Week w Caen był wyjątkowy nie tylko dla mnie, podobne opinie słyszałam z ust innych uczestników. Najważniejszym jego efektem jest osobiste doświadczenie całego procesu mobilności. Jako pracownik Sekcji Mobilności Kadry CWM PŁ znacząco poszerzyłam swoją wiedzę i mogę teraz służyć pomocą innym pracownikom.

Szkolenie zostało perfekcyjnie zaplanowane i zorganizowane. Dodatkową jego atrakcją była wycieczka na Mont Saint-Michel – skalistą wyspę w zatoce, połączoną z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów.

Mam szczerą nadzieję, że moje doświadczenie w zakresie mobilności zainspiruje pracowników PŁ, co zaowocuje większą liczbą aplikacji składanych na wyjazdy.