Inwestycja za prawie 100 milionów

06-04-2018

Politechnika Łódzka otrzyma 97,5 mln zł na nowy kompleks budynków w kampusie A uczelni. Umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak.

Ministerstwo dofinansuje inwestycję pod nazwą „Alchemium – magia chemii jutra. Budowa nowoczesnego gmachu konferencyjno–dydaktyczno–laboratoryjnego dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej”, której całkowity koszt to 113,1 mln zł.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w blasku kamer i fleszy, z udziałem wielu osób z kierownictwa uczelni oraz studentów. Obecny był też szef gabinetu politycznego Piotr Ziółkowski. Rektor prof. Wiak, dziękując ministrowi Gowinowi za przyznaną uczelni dotację mówił, że jest to wydarzenie historyczne.

Minister Jarosław Gowin i rektor PŁ prof. Sławomir Wiak Minister Jarosław Gowin i rektor PŁ prof. Sławomir Wiak

foto: Jacek Szabela

- Projekt inwestycyjny pięknie wpina się w ustawę 2.0 o szkolnictwie wyższym. Politechnika przygotowuje nową strukturę osadzoną na szkołach naukowych, a jedna z nich będzie związana z naukami chemicznymi - mówił rektor Wiak.

Minister Gowin także podkreślał znaczenie podpisywanej umowy mówiąc, że żadna inna uczelnia w tej kadencji nie otrzymała tak wysokiej kwoty, prawie 100 mln. zł. - Politechnika Łódzka jest jedną z najlepiej rozwijających się polskich uczelni i jest zdecydowanym liderem wśród wszystkich uczelni w Polsce, jeśli chodzi o otwartość na reformy i nowe rozwiązania. Cieszę się bardzo, że dzisiaj te środki trafiają do uczelni, która ma duży wkład w budowanie pomostu pomiędzy nauką i gospodarką.

Moment podpisywania umowy. Moment podpisywania umowy.

foto: Jacek Szabela

W ostatnio rozstrzygniętych konkursach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekty badawczo-aplikacyjne naukowcy z Politechniki Łódzkiej uzyskali najwięcej grantów w skali kraju. Jestem przekonany, że ta inwestycja z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wszystkim nam zwróci się po wielokroć w znakomitych projektach badawczych, a później we wdrożeniach gospodarczych, które powstaną w tych owoczesnych laboratoriach - powiedział minister Jarosław Gowin.

Politechnika Łódzka będzie mogła sfinansować długo oczekiwaną budowę nowoczesnego kompleksu złożonego z centrum konferencyjno-dydaktycznego oraz budynku laboratoryjno-dydaktycznego Wydziału Chemicznego.

Jak podkreślał rektor prof. Sławomir Wiak - Nowy gmach Wydziału Chemicznego zastąpi obecny, będący w złym stanie technicznym i pozwoli na skupienie w jednym miejscu jednostek dziś rozproszonych w kampusie uczelni. Inwestycja ta jest dla nas kluczowa nie tylko ze względu na budowę nowoczesnej infrastruktury laboratoryjnej dla wydziału, ale także równie ważnej części audytoryjno-konferencyjnej. Brakuje nam w uczelni takiej przestrzeni. Obecna Aula im. Prof. A. Sołtana, w której odbywa się większość uroczystości ogólnouczelnianych. ma swoją wartość historyczną, ale nie spełnia współczesnych standardów tego typu prestiżowych miejsc w uczelni.

Wicepremier Gowin i dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Szynkowska Wicepremier Gowin i dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Szynkowska

foto: Jacek Szabela

Rektor nadmienił, że nad przygotowaniem projektu zamiennego pracowała 30 osobowa grupa specjalistów, z architektem prof. Markiem Pabichem na czele. - Jest to dla nas wspaniały dzień, gdyż  zdaliśmy celująco egzamin, przygotowując się do tej inwestycji - mówił z dumą prof. Wiak.

Wartość kosztorysowa pierwszego etapu inwestycji - centrum konferencyjno-dydaktycznego zaplanowanego do realizacji w latach 2018-2020, wynosi 50 300 000 zł, w tym dofinansowanie ze strony ministerstwa to 45 000 000 zł.

Drugi etap inwestycji - budynek laboratoryjno-dydaktyczny Wydziału Chemicznego - realizowany w latach 2021 – 2024 będzie kosztował 62 800 000 zł i zostanie dofinansowany z ministerstwa kwotą 52 500 000 zł.

W nowym gmachu będzie miejsce dla 500 pracowników naukowo - dydaktycznych i administracyjnych oraz dla 900 studentów i doktorantów. Budynek będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych oraz jedną podziemną. Jego kubatura to 99163 m3, a wysokość 23,55 m. Na 16 616 m2 powierzchni użytkowej budynków „Alchemium” znajdą się 124 sale i pomieszczenia konferencyjno-laboratoryjno-dydaktyczne. W Centrum Konferencyjnym zaprojektowano m.in. Reprezentacyjną Aulę Politechniki Łódzkiej dla 500 gości wyposażoną w najnowszy sprzęt multimedialny, a także salę posiedzeń Senatu Politechniki Łódzkiej i Rady Wydziału Chemicznego. Nowy gmach Wydziału Chemicznego będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.