InterHEI, czyli interdyscyplinarny program wspierania przedsiębiorczości uczelni

20-07-2022

Od 1 lipca 2022 r. Politechnika Łódzka realizuje projekt „The Interdisciplinary HEI Entrepreneurship Fostering Program” (InterHEI). Jest on jednym z siedmiu realizowanych na PŁ projektów finansowanych z programu Horyzont Europa. Dofinansowanie zostało przyznane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w ramach inicjatywy HEI EIT (Higher Education Initative European Institiute of Innovation&Technology), która ma pomóc instytucjom szkolnictwa wyższego być motorem innowacji i przedsiębiorczości.

Projekt, którego głównym obszarem zainteresowania jest żywność i zdrowie będzie realizowany w konsorcjum do końca 2024 r. Całkowity budżet projektu to 1,2 miliona euro, w tym na działania prowadzone w Politechnice Łódzkiej przeznaczono 118 800 euro.

Od lewej: dr inż. Iwona Staniec i prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, dziekan wydziału OiZ PŁ, które uczestniczyły w spotkaniu konsorcjum projektu w Barcelonie Od lewej: dr inż. Iwona Staniec i prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, dziekan wydziału OiZ PŁ, które uczestniczyły w spotkaniu konsorcjum projektu w Barcelonie

foto: arch. prywatne

- Politechnika Łódzka jest partnerem projektu, liderując w zadaniu, które nazwaliśmy Akademia Komercjalizacji Infrastruktury Badawczejwyjaśnia dr inż. Iwona Staniec w Wydziału Organizacji i Zarządzania koordynująca te działania w PŁ. – Jest to podjęcie inicjatywy Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii zmierzającej do zbudowania potencjału przedsiębiorczego w szkolnictwie wyższym, które jest źródłem wielu rozwiązań i koncepcji determinujących rozwój i postęp. Nadrzędnym celem projektu InterHEI koordynowanego przez Uniwersytet Warszawski jest wykorzystanie potencjału, możliwości i wiedzy naukowców do współtworzenia i realizacji projektów we współpracy z otoczeniem uczelni oraz nawiązania skutecznego dialogu z przemysłem i jednostkami rządowymi. Chcemy promować przedsiębiorcze myślenie.

Konsorcjum „InterHEI” składa się z 8 pełnoprawnych partnerów i 4 partnerów stowarzyszonych z Polski, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Turcji, Serbii i Słowacji.

Jak wyjaśnia dr inż. Iwona Staniec – Będziemy dążyć do zbudowania programu komercjalizacji, wybierając najlepsze praktyki, narzędzia i techniki wprowadzania na rynek nowych produktów. Widzimy tu dużą rolę w powstawaniu większej niż dotychczas liczby firm typu spin-off i start-upów. Efekty takich komercyjnych działań będą wspierać pracowników uczelni zaangażowanych w zarządzanie i komercjalizację oraz tworzyć dodatkowe przychody.

Pełnoprawni partnerzy konsorcjum „InterHEI”: Uniwersytet Warszawski (lider konsorcjum, Polska), Politechnika Łódzka (Polska), Loyola University (Hiszpania), Marmara University (Turcja), Instytut Technologii Żywności (Serbia), Rada Badań Naukowo-Technologicznych Turcji (TÜBİTAK), Perrotis College (Grecja) i Future Food Institute (Włochy).

Partnerzy stowarzyszeni z konsorcjum „InterHEI”: Uniwersytet Medyczny w Łodzi (Polska), Słowacki Uniwersytet Rolniczy w Nitrze (Słowacja), Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (Polska) i Bionanopark (Polska).

 

Szczegółowe informacje na temat projektu na stronie