Interfejsy przyszłości

19-07-2017

Czy da się połączyć dziedziny tak odległe jak informatyka i psychologia? Okazuje się, że tak. Udowodnili to uczestnicy szkoły letniej „Methods in HCI – Łódź Summer School”.

Wydarzenie, które odbyło się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego - IFE, poświęcone zostało zagadnieniu interakcji człowiek – komputer. Wzięli w nim udział polscy i zagraniczni studenci. W gronie gości znalazło się 16 wykładowców z najlepszych uczelni zagranicznych, takich jak Harvard University, University College London czy Indiana-Purdue.

Głównym tematem zajęć szkoły letniej były interaktywne technologie komputerowe.

Na wykładach i zajęciach warsztatowych pogłębiano wiedzę z zakresie metod stosowanych w interakcji człowiek – komputer, takich jak definiowanie pól dla innowacji, budowanie i testowanie prototypów rozwiązań, czy też praktyczne zastosowania inżynierii komputerowej – mówi koordynator wydarzenia, dr inż. Andrzej Romanowski z Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ. Wykład otwarcia wygłosił prof. Krzysztof Gajos z Uniwersytetu Harvarda. Pytany o obszar swoich badań odpowiada – Human-Computer Interaction to dziedzina, która łączy w sobie informatykę i elementy psychologii, a nawet etnografii. Polega na tym, że budujemy systemy, które nie tylko są technicznie imponujące, ale również służą zwykłemu człowiekowi, który może je wykorzystać i wykonać zadania w sposób, który jest i wygodny, i przyjemny. O tym, jak duże zainteresowanie budzi ta niezwykle nowatorska dziedzina nauki, świadczy liczba chętnych, którzy zgłosili się do udziału w wydarzeniu. - Odezwało się do nas tylu wspaniałych studentów, że musieliśmy niestety odrzucić część zgłoszeń. Byliśmy zmuszeni odmówić kandydatom nawet z tak renomowanych uczelni, jak Massachusetts Institute of Technology – stwierdził dr inż. Paweł Woźniak z Uniwersytetu w Sztutgarcie, współorganizator wydarzenia.

Część zajęć odbyła się w łódzkiej Manufakturze. Poprowadzone zostały tam badania terenowe i eksperymenty, podczas których studenci projektowali m.in. rozwiązania dla lepszego rozumienia i eksponowania przeszłości, co jest niezwykle interesujące w kontekście rewitalizacji Łodzi.

Trwająca tydzień szkoła (7-14 lipca 2017 r.) zakończyła się ogromnym sukcesem. Jak podsumowuje dr Romanowski – Projektowanie interaktywnych technologii to istotny aspekt systemów komputerowych przyszłości, a dzięki organizacji takich wydarzeń, jak szkoła letnia, Łódź i Politechnika Łódzka stają się rozpoznawalne na naukowej mapie świata.

Szkoła Methods in HCI - Łódź Summer School odbyła się pod patronatem JM Rektora PŁ prof. Sławomira Wiaka. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Informatyki Stosowanej Wydziału EEIA oraz IFE przy współpracy z Uniwersytetem w Sztutgarcie i przy wsparciu ze środków Oddziału ds. Interakcji Człowiek – Komputer Międzynarodowego Stowarzyszenia Maszyn Obliczeniowych (ACM SIGCHI).