Inteligentne rozwiązania dla niepełnosprawnych

05-07-2018

Projekt PBL (Problem Based Learning) jest przedmiotem na czwartym semestrze każdego kierunku prowadzonego na International Faculty of Engineering PŁ. Polega na losowym dobraniu międzynarodowych grup 4-5 studentów i postawieniu przed nimi problemu, z którym nie spotkali się nigdy wcześniej. Taki projekt rozwija również umiejętności pracy w grupie.

Nasza grupa składała się z czterech osób: Michał Żołdak, Zofia Durys, Fernando Espinosa (Hiszpania), Natalia Jędrzejczak , a opiekunami naukowymi i dydaktycznymi byli: prof. Piotr Borkowski z Katedry Aparatów Elektrycznych PŁ i prof. Makoto Hasegawa z Chitose Institute of Science and Technology z Japonii. Jesteśmy na kierunku inżynieria biomedyczna byliśmy więc przekonani, że projekt będzie mocno zawężony tematyką medyczną, jednak okazało się, że zostało przed nami postawione ogromne wyzwanie w postaci Inteligentnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami (ang, Smart building for people with disabilities).

Jednym z najtrudniejszych aspektów tego zadania było powiązanie tematu ze ściśle określoną grupą społeczną. Poradziliśmy sobie z nim rozmawiając z osobami niepełnosprawnymi, czy też przeprowadzając ankiety online w międzynarodowych portalach związanych z osobami niepełnosprawnymi. W Politechnice Łódzkiej w wysyłaniu ankiet pomogło nam Biuro Osób Niepełnosprawnych. W nasz projekt bardzo zaangażowała się też Fundacja Szansa.

Po długich dyskusjach stwierdziliśmy, że nasz projekt skierujemy do osób niewidomych i słabo widzących, dla których dużym problemem jest poruszanie się w nieznanych miejscach. Postanowiliśmy zaprojektować prostą w obsłudze nawigację wewnątrz budynków, pozwalającą na całkowitą samodzielność w dotarciu do celu. Program nawigacyjny miał komunikować się z beaconami rozmieszczonymi w budynku i informować o dalszej drodze. Czym są beacony? Są to urządzenia emitujące sygnał BLE (Bluetooth Low Energy), które za pomocą Bluetooth porozumiewają się ze smartfonami. Gdy smartfon wejdzie w zasięg beacona, może dostać od niego informacje zwrotną - w naszym przypadku, dalsze wskazówki nawigacyjne. Urządzenia te mają zasięg do kilkudziesięciu metrów i mogą lokalizować użytkownika z dokładnością do metra.

Nasze rozwiązanie nie wymaga przebudowy budynku, a jedynie znajomości jego planów oraz montażu beaconów, który jest tani i łatwy. Dla dostosowania naszej aplikacji do możliwości osób słabowidzących i niewidomych zaprojektowaliśmy prosty interfejs z wysokim kontrastem barw oraz komunikatami głosowymi. Po uruchomieniu aplikacji, smartfon zbiera sygnały od najbliższego beacona i namierza użytkownika. Po lokalizacji, wyświetla się plan budynku, odpowiednio dostosowany do często używanych przez niewidomych aplikacji odczytujących dane z ekranu. Osoba korzystająca z naszego programu nawigacyjnego wprowadza cel wędrówki. Czyni to głosowo albo ręcznie, zależnie od swoich możliwości. Po wyznaczeniu najkrótszej trasy, komunikaty głosowe prowadzą użytkownika do celu. Po dotarciu można wybrać opcję kontynuowania drogi lub wyjść z aplikacji.

Odpowiednie rozstawienie beaconów sprawi, że precyzja nawigacji będzie duża, zapewniając niepełnosprawnym większą swobodę i niezależność poruszania się. Mamy nadzieję, że takimi rozwiązaniami zainteresują się międzynarodowe firmy i wesprą dostępność inteligentnych rozwiązań dla niepełnosprawnych.