Instytut Architektury i Urbanistyki na Europejskim Forum Gospodarczym

16-02-2023

Europejskie Forum Gospodarcze to platforma spotkań, na których praktycy biznesu i przedstawiciele świata nauki podejmują tematy dotyczące innowacyjności i konkurencyjności, nowych technologii, innowacji czy zarządzania i rozwoju przedsiębiorstw. Dzięki współpracy ze światem nauki Forum jest okazją do odnajdywania innowacji, przekazywania doświadczeń oraz budowania nowych relacji naukowo-biznesowych. Wśród jednostek Politechniki Łódzkiej uczestniczących w tym wydarzeniu, które miało już swoją XV edycję, był także Instytut Architektury i Urbanistyki.

W ramach spotkania "Potencjał badań w rozwoju samorządu i biznesu" pokazano Instytut jako miejsce tworzenia innowacji i budowania nowych możliwości rozwojowych. Przedstawiona została dotychczasowa współpraca z przedstawicielami władz samorządowych i polskich firm.

Uczestnicy panelu Uczestnicy panelu

foto: arch. autorek

Wśród prelegentów zasiedli Krzysztof Woźniak, wójt Gminy Zadzim i Piotr Sęczkowski, burmistrz Miasta Poddębice, z którymi Instytut współpracuje od wielu lat. Temat wspólnych z przedsiębiorstwami inicjatyw badawczo-dydaktycznych przedstawiono podczas dyskusji z reprezentantami znakomitych firm: Atlas, Tubądzin, Rossmann, a także Stone Master. Mówiono o trwających już działaniach oraz docelowych możliwościach wykorzystania potencjału naukowego z zakresu architektury i urbanistyki.

W ramach dyskusji rozmawiano o wykorzystaniu badań naukowych dla świadomego kreowania polityki przestrzennej miast i gmin opartej na wiedzy. Przykładem dobrych praktyk jest znajdujący się w sercu gminy Zadzim zrewitalizowany ponad 120-letni park i znajdujący się tam XIX-wieczny dwór. W przywróceniu świetności tego terenu mieli udział studenci i pracownicy łódzkiej architektury. Z kolei dla Poddębic zorganizowano konkurs na zagospodarowanie bulwarów nad Nerem, który wyłonił wspaniałe projekty.

Zaprezentowane zostały również przez Annę Blumenfeld-Wrońską z Wydziału Promocji Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego efekty współpracy z tym Urzędem przy organizacji ogólnopolskiego konkursu na aranżację strefy wystaw czasowych Województwa Łódzkiego na Expo 2020 w Dubaju.   Laureatami tego konkursu zostali studenci architektury z PŁ, a ich projekt został zrealizowany w ramach Światowej Wystawy Expo.

Dyskusji towarzyszyły przykłady prac projektowych studentów i pracowników IAiU PŁ Dyskusji towarzyszyły przykłady prac projektowych studentów i pracowników IAiU PŁ

foto: arch. autorek

W dyskusji poruszono także zagadnienia dotyczące nowych rozwiązań budowlanych oraz możliwości zaangażowania kadry naukowej oraz studentów w działania wdrożeniowe dla polskiego przemysłu. Przedstawicielka firmy Tubądzin Ewa Kryszkiewicz podkreślała jak ważny jest transfer wiedzy między nauką i technologią, nawiązując do organizowanych konkursów dla architektów, projektantów i studentów PŁ, warsztatów i spotkań czy ostatniej inicjatywy związanej z projektami prześwitów bramowych, które są inspiracją dla firmy.

Podobne zdanie wyrażała Katarzyna Rumińska, przedstawicielka Rossmanna, sieci która także korzysta ze studenckich inspiracji, a chcąc ułatwić wejście na rynek przyszłym architektom  rozpoczęła cykl wykładów o tym, jak w praktyce połączyć projektowanie z jego realizacją.

Przedstawiciel firmy Atlas Jacek Michalak kładł z kolei nacisk na potrzeby wynikające ze zmian klimatu związane z potrzebami zielonego budownictwa.

Dyskusję prowadziły autorki tej relacji dr inż. arch. Aneta Tomczak i dr inż. arch. Katarzyna Janicka – Świerguła. Materiał promocyjny, który został rozpowszechniony podczas EFG, przedstawiający ofertę współpracy badawczej z Instytutem Architektury i Urbanistyki przygotowała dr inż. arch. Adriana Cieślak-Arkuszewska.

Wynikiem dyskusji panelowej była nie tylko wymiana doświadczeń, ale także nawiązanie kolejnej współpracy i promocja nowych wizji architektoniczno-urbanistycznych oraz innowacji badawczych, jakie powstają na Politechnice Łódzkiej.

Relację on-line z panelu dyskusyjnego Potencjał badań w rozwoju samorządu i biznesu (panel 42), obejrzeć można na stronie https://www.youtube.com/watch?v=SAh6etUBrfc