Podczas 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, odbywającego się od 3 do 6 września, Targi Kielce stały się centrum innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa. Oprócz imponującej wystawy sprzętu wojskowego, wydarzenie było miejscem licznych merytorycznych spotkań.
Politechnika Łódzka, reprezentowana przez rektora prof. Krzysztofa Jóźwika, aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu. Od 2022 roku w uczelni działa Centrum Badawcze Obronności i Bezpieczeństwa. W tym samym roku Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Politechnika Śląska zawarły Porozumienie „Jastrząb”, które skupia centra badawcze tych uczelni. Celem porozumienia jest poszukiwanie militarnych zastosowań dla prowadzonych badań lub wprost prowadzenie badań, których rezultaty będą miały zastosowanie w szeroko pojętych bezpieczeństwie i obronności. Politechnika Łódzka zaprezentowała w czasie MSPO katalog zawierający kilkadziesiąt opracowanych w uczelni technologii przeznaczonych do wykorzystania w obszarze obronności.
Rektor prof. Krzysztof Jóźwik wziął udział w panelu dyskusyjnym w ramach konferencji „Kierunki rozwoju polskiego sektora bezpieczeństwa i obronności”, zorganizowanej przez Politechnikę Warszawską we współpracy z MNiSW. W dyskusji uczestniczyli również rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, prorektor WAT prof. Janusz Bogusz oraz prorektor Politechniki Warszawskiej prof. Adam Woźniak. Moderatorem rozmowy był redaktor naczelny „Forum Akademickiego” Piotr Kieraciński.
– Wśród wielu badań prowadzonych na naszej uczelni są takie, które mogą mieć zastosowanie w zakresie bezpieczeństwa i obronności. W ofercie uczelni technicznych można znaleźć wiele projektów spełniających kryterium tzw. dual use – podkreśla rektor prof. Jóźwik. – W dyskusji mówiłem o naszych oczekiwaniach wobec współpracy. Przede wszystkim brakuje wiary w nasze know-how. Jeżeli światowe koncerny powierzają nam odpowiedzialne zadania, jak np. tworzenie napędów do najnowszych śmigłowców, to znaczy, że potencjał w polskich uczelniach jest.
Rektor podkreślił konieczność zdefiniowania potrzeb związanych z projektami służącymi bezpieczeństwu i obronności, w których uczelnie mogą podjąć się konkretnych rozwiązań. Potrzebni są specjaliści, którzy nie tylko znają się na sprawach obronności, ale także potrafią jasno zdefiniować oczekiwania, aby uczelnie mogły nadać im formę projektu i zaprosić partnerów do współpracy.