Inauguracyjne przemówienie rektora

06-10-2022

Inauguracja roku akademickiego w Politechnice Łódzkiej tradycyjnie, jak od 78 lat, rozpoczęła się przemówieniem rektora. Prof. Krzysztof Jóźwik wiele miejsca poświęcił w nim badaniom naukowym.

 

 

 

- Z powodzeniem pozyskujemy wsparcie zewnętrzne. Ponad 3,5 mln euro zdobyliśmy w programie Horyzont Europa. Nasi naukowcy zrealizują w jego ramach 10 projektów, w tym 3 w roli koordynatora. Dzięki temu Politechnika Łódzka jest liderem wśród polskich uczelni technicznych w pozyskiwaniu środków na badania z UE. Ponadto znaleźliśmy się na czwartym miejscu w rankingu najbardziej aktywnych instytucji naukowych, które uzyskały dofinansowanie z programów NCBR. To dowodzi rosnącego poziomu naukowego Politechniki Łódzkiej, zwiększa naszą rozpoznawalność na arenie krajowej i międzynarodowej – mówił rektor.  

Przemawia rektor prof. Krzysztof Jóźwik Przemawia rektor prof. Krzysztof Jóźwik

foto: Jacek Szabela

Wymienił też narzędzia projakościowe stworzone dzięki środkom finansowym z programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Jak podkreślił - Na uwagę zasługuje dofinansowanie 474 publikacji Open Access, co przełożyło się też na awans w międzynarodowym rankingu Webometrics. Szczególnymi publikacjami są patenty, o których rektor powiedział z satysfakcją - Politechnika Łódzka pozostaje w gronie liderów, utrzymując drugie miejsce w Polsce, z wynikiem 121 udzielonych patentów krajowych i zagranicznych.

Mówiąc o inicjatywach prowadzonych z myślą o rozwoju młodych naukowców rektor wymienił - Przyznaliśmy już 56 nagród w programie FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców. Uruchomiliśmy program „Hot topics in science and technology” obejmujący organizowane dla doktorantów seminaria prowadzone przez wybitnych polskich i zagranicznych naukowców.

Rektor nawiązał też do obecności PŁ w Europejskim Konsorcjum Innowacyjnych Uczelni (ECIU), które otrzymało 14,4 mln euro z Komisji Europejskiej, dodając - Kolejne etapy Uniwersytetu Europejskiego wzmocnią rozwój trzech kluczowych innowacyjnych koncepcji w szkolnictwie wyższym: elastycznych ścieżek kształcenia, mikrokwalifikacji i podejścia opartego na wyzwaniach. Ważnym sukcesem z obszaru kształcenia jest prestiżowa akredytacja amerykańskiej organizacji ABET - Otrzymały ją nasze 2 programy informatyczne prowadzone w języku angielskim: Computer Science oraz Information Technology – poinformował prof. Jóźwik.

Każdy rok akademicki przynosi jakieś nowości w kampusie. Rektor, mówił o nich - Za nami modernizacja oświetlenia na kampusie A, w efekcie której zyskaliśmy inteligentny system umożliwiający oszczędzanie energii. Swój pierwszy rok szkolny rozpoczęło długo wyczekiwane przedszkole dla dzieci pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Łódzkiej. Możemy się już cieszyć z nowej siedziby Wydziału Organizacji i Zarządzania, a także zakończonego remontu II Domu Studenckiego. Trwają intensywne prace w budynku A7 przeznaczonym na nowoczesne laboratoria kształcenia projektowania uniwersalnego, rozpoczyna się kompleksowa modernizacja systemu parkingowego na terenie całej uczelni.

Wracając do minionych wydarzeń prof. Jóźwik nawiązał do Europejskich Igrzysk Akademickich – EUG 2022, które były dla Politechniki wielkim sukcesem organizacyjnym i sportowym - Wyrazy uznania cały czas jeszcze do nas spływają – mówił.

Rektor, kończąc swoje wystąpienie podkreślił - Politechnika Łódzka jest otwartym miejscem wymiany poglądów na aktualne problemy, ale także tworzy przestrzeń do twórczej dyskusji o kierunkach rozwoju globalnego. Niewątpliwie jednym z takich tematów jest sztuczna inteligencja. Rozpoczęliśmy cykl seminariów i szkoleń poświęconych jej zastosowaniom.

W te działania znakomicie wpisał się wykład inauguracyjny pt. Wizja komputerowa i sztuczna inteligencja, czyli jak komputery widzą i rozumieją świat, wygłoszony przez prof. Annę Fabijańską, która tytuł profesorski otrzymała nie skończywszy 40 lat.