IFE coraz bardziej francuskie

08-05-2017

Trwający dwa miesiące festiwal „Frankofonia 2017” zakończył się ogólnopolską konferencją dla romanistów „Francuski Drogą do Sukcesu”, która odbyła się w Politechnice Łódzkiej.

Przewodnimi tematami wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Kształcenia Międzynarodowego-IFE, Centrum Językowe PŁ oraz Stowarzyszenie „Łódzkie bardziej Francuskie” były prezentacja różnorodnych narzędzi przydatnych w rozwoju zawodowym i osobistym nauczycieli języka francuskiego oraz omówienie możliwości, jakie stwarza znajomość języka francuskiego we współczesnym świecie.

Zastępczyni dyrektora IFE, dr inż. Dorota Piotrowska otwierając konferencję, podkreśliła, że Łódź staje się pod względem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym coraz ważniejszym partnerem Francji. Tak istotne jest zatem wspieranie środowiska romanistów w walce o nauczanie francuskiego w łódzkich szkołach. Podobne stanowisko wyrazili Attaché ds. Współpracy Edukacyjnej Instytutu Francuskiego w Polsce, Xavier Wasson oraz Honorowy Konsul Francji w Łodzi, Alicja Bień. Beata Dankowska – prezes Stowarzyszenia „Łódzkie bardziej francuskie” wskazała na rolę Stowarzyszenia w promowaniu Francji na terenie naszego miasta i regionu.

Francuska Akademia Młodego Inżyniera 

Uroczyste otwarcie konferencji było idealną okazją do przedstawienia nowego, ważnego dla IFE projektu skierowanego do dzieci i młodzieży szkolnej z Łodzi oraz regionu. „Francuska Akademia Młodego Inżyniera” - przedsięwzięcie realizowane przez IFE oraz Ambasadę Francji w Polsce rozpocznie się jesienią 2017 roku.

Rektor  prof. Sławomir Wiak wręczył nominacje do Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera. Rektor prof. Sławomir Wiak wręczył nominacje do Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera.

foto: Marietta Stasiak

Udział w zajęciach Akademii ma pomóc jej młodym adeptom zrozumieć, jak wielkie możliwości stwarza we współczesnym świecie znajomość kultury i języka francuskiego. Dziś, kiedy angielski coraz rzadziej traktowany jest jako język obcy, znajomość francuskiego może roztoczyć przed młodymi ludźmi szerokie perspektywy.

Dla członków Akademii przewidziano kurs języka francuskiego na poziomie A2, zajęcia i warsztaty tematycznie związane z Francją, jej kulturą i sztuką oraz projekt grupowy, tworzony metodą Design Thinking w międzynarodowym zespole. Do projektu zgłosiło się bardzo wiele szkół. Wyłonionych zostało 28 uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów. Nominacje do Akademii wręczył im rektor PŁ prof. Sławomir Wiak podczas otwarcia konferencji. Przy tej okazji wyraził ogromną radość z podjęcia inicjatywy i podkreślił, że poprzez podobne projekty Politechnika Łódzka chce wspierać wyjątkowo zdolną młodzież. Odniósł się również do samej konferencji, która doskonale wpisała się w temat internacjonalizacji, będącej głównym wyzwaniem stojącym w najbliższym czasie nie tylko przed IFE, ale i całą Politechniką Łódzką.

Dwa dni w drodze do sukcesu 

Uczestnicy konferencji wzięli udział w szeregu rozłożonych na dwa dni prelekcji i warsztatów. Swoje prezentacje przedstawiły firmy Infosys i Accenture poszukujące pracowników ze znajomością języka francuskiego. Relaks przyniosła uczestnikom sesja jogi i spotkanie z sommelierem, który wprowadził w mistyczny świat francuskich winnic.

Interesujące było spotkanie z Roksaną Jacquet, absolwentką IFE na kierunku Gestion et Technologie, która po studiach wyjechała do Francji. Jacquet jest obecnie menedżerem w międzynarodowym koncernie Louis Vuitton. Jak podkreśliła, studia w IFE i znajomość języka francuskiego pomogły jej odnieść tak spektakularny sukces.

Tegoroczna konferencja „Francuski Drogą do Sukcesu” wywołała optymistyczne, pełne zapału nastawienie w uczestnikach i organizatorach przedsięwzięcia. Jak stwierdziła dr Dorota Piotrowska

Najbardziej skuteczni jesteśmy wtedy, kiedy nas widać. Dlatego chcielibyśmy rozbudowywać tę konferencję w przyszłych latach. (…) Chodzi o to, by wypromować język francuski i środowisko romanistów, które ciągle musi walczyć o swój byt. Chcielibyśmy, by w przyszłym roku konferencja ta została objęta patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Edukacji. Wiemy, że jest to możliwe. Wszystko po to, by głos frankofonii był słyszalny w całej Polsce.