Historia eksperymentu

20-04-2018

W tym roku Wydział Chemiczny PŁ zorganizował X Jubileuszową Ścieżkę Edukacyjnej w przepięknie zrewitalizowanych wnętrzach gmachu Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Podczas imprezy realizowanej w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki pod patronatem ŁTN, młodzi eksperymentatorzy mogli wykonywać samodzielnie doświadczenia chemiczne lub uczestniczyć w mini prelekcjach podbudowanych pokazami chemicznymi.

Plastikowy świat wokół nas Plastikowy świat wokół nas

foto: Jacek Szabela

Już sam tytuł: Historia eksperymentu chemicznego mógł intrygować, a umiejscowienie Ścieżki we wnętrzach historycznego obiektu, dalekiego od standardów laboratoriów chemicznych, miało pobudzać wyobraźnię młodzieży. Eksperyment chemiczny może być postrzegany na wiele sposobów i może pomagać w wyjaśnianiu różnych zjawisk, zresztą nie tylko chemicznych!

Małe wielkie NANO Małe wielkie NANO

foto: Jacek Szabela

Uczestnicząc w Jubileuszowej Ścieżce, młodzi adepci chemii tropili zbrodnie, szukali źródeł promieniowania, odkrywali tajemnice zapachów i kolorów oraz poznawali budowę świata w skali nano. Chociaż wiele wiedzieli na temat plastikowego świata, poznawali jego budowę wewnętrzną, właściwości i zastosowania. Niektóre tematy wydawały się trudne na pierwszy rzut oka, jak na przykład chiralność związków chemicznych, ale nasi studenci, doktoranci i pracownicy potrafili je w zrozumiały dla wszystkich sposób wytłumaczyć i zachęcić do eksperymentowania

Uwaga! Skażenie! Uwaga! Skażenie!

foto: Jacek Szabela

Dzięki przeniesieniu lokalizacji imprezy do EC1, a także wydłużeniu godzin otwarcia ekspozycji, możliwe było przyjęcie większej liczby zorganizowanych grup młodzieży szkolnej, a także zwielokrotnienie liczby indywidualnych zwiedzających. Dzięki dobrej organizacji odwiedziło nas w ciągu 6 dni ponad 2 000 osób.

Z chemią na tropie zbrodni Z chemią na tropie zbrodni

foto: Jacek Szabela

Za miłe przyjęcie i pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia chcielibyśmy podziękować kierownictwu Centrum Nauki i Techniki EC1 „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, w szczególności panom Pawłowi Żuromskiemu – kierownikowi Wydziału Centrum Nauki i Techniki oraz Michałowi Buławie - kierownikowi Działu Organizacji Ekspozycji.

Chemia po drugiej stronie lustra, czyli zrozumieć chiralność Chemia po drugiej stronie lustra, czyli zrozumieć chiralność

foto: Jacek Szabela

Doceniamy także pomoc pracowników EC1, którzy wspierali nas w całym cyklu przygotowań i finalizowania Ścieżki Edukacyjnej Wydziału Chemicznego PŁ. Mamy nadzieję, że pracownicy Wydziału staną się w przyszłości współtwórcami i realizatorami dalszych wspólnych przedsięwzięć z EC1, a Ścieżka Edukacyjna będzie wydarzeniem cyklicznym i oczekiwanym przez zwiedzających. Dziękujemy wszystkim za wspólne eksperymentowanie i już zapraszamy na XI Ścieżkę Edukacyjną!

 

     

    Etapy ścieżki

    • Plastikowy świat wokół nas -Instytutu Technologii Polimerów i Barwników, SKN POLIMER
    • Z chemią na tropie zbrodni (Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej)
    • Uwaga! Skażenie! (Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej)
    • Chemia po drugiej stronie lustra, czyli zrozumieć chiralność (Instytut Chemii Organicznej, SKN Trotyl)
    • Małe wielkie NANO (Katedra Fizyki Molekularnej, SKN Nano)