Gra o zdrowie

09-01-2023

Projekt z PŁ doceniony w konkursie  "Dziecięcy szpital przyszłości", organizowanym przez Fundację K.I.D.S. Gra komputerowa wykorzystywana podczas badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, opracowana w Instytucie Informatyki na Wydziale FTIMS, wygrała w kategorii Partner transformacji/dostawca rozwiązań.

 

Autorami gry są dr hab. inż. Bartłomiej Stasiak, prof. PŁ, dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. PŁ oraz dr inż. Arkadiusz Tomczyk z Politechniki Łódzkiej oraz dr hab. n. med. Michał Podgórski, który pracując w ICZMP, był głównym pomysłodawcą postawionego zadania. Dzięki tej współpracy informatycy mieli dostęp do rezonansu magnetycznego. W procesie powstania gry brał udział również mgr inż. Krzysztof Kubiak, obecnie absolwent PŁ.

Z gier wspierających małych pacjentów w czasie badania rezonansem magnetycznym mogą korzystać podopieczni Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Podczas badania z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) konieczne jest, aby pacjent wykonywał przez określony czas i w określonym rytmie zadane czynności (pobudzenia wywoływane w mózgu przez te czynności są poddawane analizie). Niestety badanie takie jest utrudnione w przypadku dzieci, które nie są w stanie w odpowiednim skupieniu powtórzyć zadanych ruchów. Powoduje to, że młodsze dzieci są wykluczone z tego rodzaju diagnostyki.

Dzięki rozwiązaniu informatyków z Politechniki Łódzkiej, mali pacjenci w czasie badania otrzymują gruszkę manometryczną (w postaci gumowej zabawki) i konsolę aktywności pilota. To ułatwia przeprowadzenie badania diagnostom i redukuje stres u małych pacjentów.