Fabrykant Europejskim Drzewem Roku

27-03-2023

Drzewem królującym w parku należącym do kampusu PŁ jest 180-letni Dąb Fabrykant. Ten wyjątkowej urody Pomnik Przyrody został wybrany Europejskim Drzewem Roku 2023.

 

 

Dąb Fabrykant jest wizytówką Łodzi. Jego charakterystyczny konar o esowatym kształcie i długości ponad 20 metrów robi niesamowite wrażenie na przechodniach. W obwodzie ma 4,7 metra. Wiosną widok na drzewo jest szczególnie bajkowy, gdy wyrastające wokół cebulice syberyjskie tworzą wokół niego niepowtarzalny błękitny dywan. Łodzianie i odwiedzający nasze miasto goście tłumnie przychodzą do parku, by podziwiać i fotografować Fabrykanta. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik cieszy się tą popularnością, która przyciąga na kampus wiele osób.

Nasz dąb rywalizował o tytuł z 15 drzewami z różnych europejskich krajów. Wygrał, zdobywając 45 718 głosów internautów. Smoczy dąb ze słowackiej wsi Lozorno, zajął drugie miejsce z liczbą 18 198 głosów. Trzecie miejsce należy do kolonii jabłoni z Królewca na Ukrainie, na które oddano 14 219 głosów. Wyniki konkursu na Europejskie Drzewo Roku zostały ogłoszone 21 marca podczas ceremonii w Brukseli.