Dwie StRuNy dla studentów PŁ

18-11-2019

Rozstrzygnięto IX edycję konkursu StRuNa. Laureatów ogłoszono 16 listopada 2019 r. w czasie Interdyscyplinarnego Kongresu Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA 3. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 11 kategoriach. W dwóch z nich zwyciężyły koła naukowe z Politechniki Łódzkiej.

StRuNa-Tech

Studenckie KN Telin z Politechniki Łódzkiej otrzymało nagrodę w kategorii StRuNa-Tech za projekt Inteligentne Ule. Sebastian Górecki prezentujący pomysł inteligentnej pasieki podkreślił, że jest on innowacją na miarę XXI w. W ulu montowany jest mierzący różne jego parametry układ elektroniczny, dane magazynowane są w chmurze, a gdy coś u pszczół dzieje się nie tak, alarm trafia do pszczelarza. Testowa aplikacja Inteligentnych Uli jest już do pobrania za darmo na urządzenia z systemem Android. Projekt ten w październiku wygrał Ogólnopolski Konkurs Kół Naukowych KoKoN, organizowany przez Forum Uczelni Technicznych.

Wyprawa Roku

W kategorii Wyprawa Roku zwyciężyło KN Studentów Architektury IX Piętro dzięki realizacji projektu: XXI Wyprawa Naukowa Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej w Karpaty Wschodnie Huculszczyzna 2019.

Prezentację konkursową przedstawiła Agnieszka Nowacka, a jej współautorami byli Ada Koch i Kamil Romanek. Wyprawy odbywające się pod opieką dr. inż. arch. Włodzimierza Witkowskiego są inicjatywą niezwykłą. Studenci ratują od zniszczenia i zapomnienia drewniane cerkwie, ucząc się przy tym inwentaryzacji, umiejętności niezbędnej w pracy architekta oraz poznając miejscową kulturę.

Konkurs StRuNa organizowany jest przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom” pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.