Delegacja z Senegalu w PŁ

15-11-2019

W połowie zimnego listopada Politechnika Łódzka gościła delegację z gorącego i słonecznego Senegalu. Profesorowie z Uniwersytetu w Thies, zwiedzając wiele laboratoriów, poznali profil badań i kształcenia na naszej uczelni. Wizytę zakończyło podpisanie umowy o współpracy.

Prof. Alassane Diene, dyrektor Uniwersytetu w Thies oraz prof. Mamadou Lamine Lo, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej tego Uniwersytetu rozpoczęli wizytę w naszej uczelni od Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ. Tam obejrzeli sale będące wizytówką PŁ: Design Thinking, Accenture, BSH, Fujitsu, Amcor, halę z linią produkcyjną Faurecia i inne pomieszczenia sponsorowane przez firmy. Goście dowiedzieli się o ścisłej współpracy PŁ z przemysłem i o nowoczesnych metodach dydaktycznych wdrażanych na IFE. Ta wizyta zrobiła na naszych gościach bardzo pozytywne wrażenie.

W Centrum Technologii Infromatycznych W Centrum Technologii Infromatycznych

W laboratorium Maszyn Przepływowych W laboratorium Maszyn Przepływowych

W Fabryce Inzynierów W Fabryce Inzynierów

foto: Paulina Danieluk

W kampusie B goście z Uniwersytetu w Thies zwiedzili laboratoria w Instytucie Maszyn Przepływowych. Jak opowiada dr inż. Dariusz Witkowski - Goście z Senegalu odwiedzili laboratorium wyposażone w Particle Image Velocimetry System.

Wywiązała się ożywiona dyskusja na temat wykorzystania systemu do badań tanich paliw, które są prowadzone w Ecole Polytechnique de Thies. Goście zobaczyli również m.in. stanowisko do badań pompy wspomagania serca, stanowisko do badań płatka sztucznej zastawki serca. Odwiedzili laboratorium Mechaniki Płynów, gdzie interesowały ich głównie stanowiska związane z aeronautyką. W laboratorium Maszyn Wodnych oglądali stanowisko jednostopniowej sprężarki odśrodkowej VRK-3 do badań niestatecznych zjawisk przepływowych oraz systemów przeciwpompażowych.

Rozmawiano także o sukcesach studentów z zespołu Solar Team uczestniczącego w prestiżowym wyścigu pojazdów napędzanych energią słoneczną – Bridgestone World Solar Challenge oraz zespołu Iron Warriors, który jest rekordzistą Polski w liczbie kilometrów przejechanych na jednym litrze paliwa.

W kolejnym dniu grafik wizyty naszych gości był wyjątkowo napięty. Zaplanowano zwiedzanie Centrum Technologii Informatycznych, Laboratoriów na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz w Lab Factor. Atrakcyjnym elementem wizyty w CTI było zwiedzanie tzw. 3D cave (augmented reality), w której goście mieli możliwość przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości i zapoznać się z wirtualną pracą silnika. Zwiedzając Wydział BAIŚ profesorowie z Uniwersytetu w Thies zostali oprowadzeni po Laboratorium Badawczym Materiałów i Konstrukcji Budowlanych, największym na wydziale. Ta wizyta dostarczyła naszym gościom największych wrażeń.

Kulminacyjnym punktem kilkudniowej wizyty było podpisanie umowy o współpracy między Politechniką Łódzką i Uniwersytetem w Thies. Odbyło się ono w obecności ambasadora Senegalu Amadou Dabo oraz jego głównego doradcy Abdoulaye Gueye. W spotkaniu u rektora prof. Sławomira Wiaka uczestniczyli też przedstawiciele władz i wydziałów PŁ: prof. Michał Strzelecki, prof. Krzysztof Jóźwik, dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. Marek Pabich i dr hab. inż. Sławomir Hausman, prof. PŁ.