Debiut w rankingu QS World University Rankings: Sustainability 2024

05-12-2023

5 grudnia ogłoszono wyniki drugiej edycji międzynarodowego rankingu QS World University Rankings: Sustainability, w którym Politechnika Łódzka znalazła się po raz pierwszy i została sklasyfikowana w przedziale 881-900.

W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowano prawie 1400 uczelni, w porównaniu do 700 w zeszłorocznej edycji zestawienia. Odzwierciedla to rosnące zainteresowanie uczelni włączaniem się w inicjatywy na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Światowa czołówka to University of Toronto, University of California oraz University of Manchester. W rankingu sklasyfikowano 20 polskich uczelni, miejsca na podium należą do Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Gdańskiej. Politechnika Łódzka znalazła się na 10. pozycji, z perspektywy uczelni technicznych wyprzedziła ją tylko Politechnika Gdańska.

odznaka udziału w rankingu odznaka udziału w rankingu

QS World University Rankings: Sustainability mierzy zdolność instytucji szkolnictwa wyższego do sprostania największym wyzwaniom środowiskowym, społecznym i związanym z zarządzaniem (ESG). W ocenie uwzględnia się zewnętrzne dowody zaangażowania uczelni - od wpływu, jaki absolwenci wywierają na naukę i technologię w celu rozwiązania kwestii klimatycznych, po wpływ badań prowadzonych w ramach 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Ranking uwzględnia 53 wskaźniki, które zostały zgrupowane w trzech obszarach: wpływ na środowisko (environmental impact), wpływ społeczny (social impact) oraz zarządzanie (governance). PŁ została oceniona najwyżej w tym ostatnim, zajmując 572. miejsce na świecie.

Więcej informacji na stronie rankingu.