Czas na Murmańsk i Manhattan

22-02-2019

Aleksandra Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale EEIA uprawia nietypowy sport. Pływa na wodach otwartych, nie tylko latem, ale także zimą. Na obie pory roku ma zaplanowane ambitne wyzwania.

Ola jako pierwsza Polka przepłynęła kanał Catalina, należący do Korony Oceanów. 34 km pokonała w czasie nieco przekraczającym 12 godzin. O tym wzbudzającym podziw wyczynie opowiada z ujmującym uśmiechem, a w każdym jej słowie czuć pasję do uprawianego sportu.. Wyczyn, którego dokonała latem 2018 roku dostrzegła Światowa Organizacja Pływania na Wodach Otwartych (World Open Water Swimming Association) nominując tę niezwykłą dziewczynę do prestiżowej nagrody Kobieta Roku.

- Już sama nominacja była dla mnie zaskoczeniem, bo po raz pierwszy zdarzyło się, że w tym rankingu nominowano polską pływaczkę – mówiła Ola w listopadzie, gdy znalazła się na liście 15 kandydatek do tytułu. – Poczułam satysfakcję i jednocześnie motywację do podejmowania kolejnych wyzwań.

Plebiscyt zakończył się w styczniu. Dzięki głosom internautów z całego świata Aleksandra Bednarek została Kobietą Roku World Open Water Association.

Ola Bednarek z medalami z Murmańska Ola Bednarek z medalami z Murmańska

W sezonie zimowym najważniejszym startem były marcowe Mistrzostwa Świata w pływaniu lodowym organizowane w Murmańsku. Ola była w 9-osobowym składzie polskiej reprezentacji. W stylu klasycznym Ola zajęła pierwsze miejsce na 100 m i drugie na 50 m. W stylu dowolnym wygrała w sztafecie 4x50 m, była 2. na 200 m oraz w sztafecie 4x250 m Na 1 km była 6. Na facebooku napisała: Jestem bardzo zadowolona ze swoich startów. Przede wszystkim dlatego, że chciałam, aby medale były efektem ubocznym mojej pasji i dobrej zabawy. To czasami jest trudne bo każdy chce być pierwszy, jednak nie to sprawia, że ten sport jest fascynujący lecz to, że każdy kto wystartował na tych Mistrzostwach po prostu się odważył.

Przed wyjazdem do Murmańska Ola Bednarek spotkała się w rektoracie z prorektorem ds. studenckich dr hab. Witoldem Pawłowskim, prof. PŁ by przekazać uczelni certyfikat, który dostała za przepłynięcie kanału Catalina.- Chcę zostawić w uczelni pamiątkę związaną z moją pasją. Może będzie to inspirujące do podejmowania wyzwań – powiedziała. Uprawianie ekstremalnego sportu, wymagającego codziennych treningów i obecności na różnych zawodach, nie przeszkadza Oli Bednarek w studiach. Ma stypendium, które pomaga sfinansować wyjazdy.

Latem Ola planuje kolejne wyzwanie. Chce przepłynąć maraton wokół nowojorskiego Manhattanu. Tym razem do pokonania będzie 42 km! – Marzę o zdobyciu Potrójnej Korony w pływaniu na wodach otwartych. To wyzwanie polega na przepłynięciu Kanału Catalina, co mam za sobą, opłynięciu wyspy Manhattan – mam to już zaplanowane oraz przepłynięciu Kanału La Manche nazywanego pływackim Everestem – mówi Aleksandra Bednarek. Widząc jej determinację i zaangażowanie w pływacką pasję można sądzić, że to marzenie się spełni.