Chórzyści PŁ w spektaklu Awakening

29-05-2023

Niektóre doświadczenia można wspominać przez bardzo długi czas,a nawet przez całe życie. Jednym z takich pzreżyć dla nas, chórzystów Akademickiego Chóru PŁ, definitywnie będzie to wieczór 10 maja 2023. To tego dnia odbyła się premiera widowiska muzyczno-tanecznego „Awakening” (Przebudzenie) w reżyserii Adama Kupaja, w ramach konferencji Routes Europe 2023.

 

 

To trzydniowe wydarzenie sprowadziło do Polski profesjonalistów z całej Europy ściśle związanych z lotnictwem, w związku z czym organizatorzy zapragnęli przekazać uczestnikom cząstkę prawdziwego ducha fabrykanckiej Łodzi. Wydarzenie takiej rangi, na dodatek realizowane w naszym mieście? Nie mogło nas tam zabraknąć.

Bankiet połączony z premierą spektaklu, parafrazując słowa reżysera - pełnej eklektyzmu pocztówki dźwiękowej, odbył się na terenie kompleksu EC1. Hala Maszyn oraz jej okolice przemieniły się w chodniki XIX- wiecznej Łodzi. Aktorzy, tancerze, muzycy, charakteryzatorzy, dźwiękowcy - iluż ludzi pełnych pasji było zaangażowanych w to przedsięwzięcie, by oddać klimat godny „Ziemi Obiecanej”!

W czasie występu ACh PŁ W czasie występu ACh PŁ

foto: arch. ACh PŁ

Warto tu podkreślić nietypowość przedsięwzięcia przygotowanego z okazji wydarzenia Routes Europe. Nasz występ opierał się nie tylko na śpiewie, ale także aktorstwie i dosłownym wejściu w rolę. W pełnej charakteryzacji, ubrani w szare płaszcze i stosowne nakrycia głowy staliśmy się na pół godziny grupą prawdziwych łódzkich robotników fabrycznych.

Od pięknego śpiewu rodem z musicalu, przez akompaniowanie głównym wokalistom, aż po ptasie trele, imitowanie dźwieków trybów i zębatek fabrycznych maszyn oraz skandowanie mocnego przekazu bezkształtnej robotniczej masy - całość pozwoliła nam poczuć się artystami kompletnymi.

Oczywiście nie byliśmy sami na scenie: aktorzy- wokaliści, tancerze, orkiestra – wszyscy razem wykreowaliśmy niezwykłe widowisko. Cała otoczka stworzona przez charakteryzatorów, kostiumografów, inżynierów dźwięku i oświetlenia pozwoliła poczuć tę niesamowitą atmosferę zarówno nam, jak i widowni. Wreszcie nasz dyrygent – autor muzyki, choreograf i reżyser – połączenie, które stworzyło ten sukces.

A droga do tego sukcesu jest dość nietypowa. Nasz udział w Przebudzeniu powiązany jest z ubiegłorocznymi obchodami Jubileuszu AChPŁ. Koncert Galowy, który odbył się w łódzkiej Kotłowni Elektrowni Scheiblera w maju ubiegłego roku, prowadzony był przez łódzkiego aktora – Adama Mortasa, autora libretta spektaklu oraz jednego z odtwórców głównych ról.

Pomimo wymagającej partii chóru, dodatkowych prób i spotkań poświęconych repertuarowi i jego interpretacji, uwag dotyczących naszego aktorstwa, wyczerpującej 7 godzinnej próby generalnej oraz wyjątkowej złożoności całego przedsięwzięcia, udało nam się stworzyć coś, co bez cienia wątpliwości nazywamy sukcesem. Kto wie, może będzie nam dane go powtórzyć i ponownie wcielić się w role łódzkich robotników? Czas pokaże, trzymajcie kciuki za nasze kolejne sukcesy!

Był to już kolejny w tym roku występ na międzynarodowej konferencji w wykonaniu AChPŁ. W lutym zespół wystąpił w Warszawie na Annual Conference IAESTE 2023.