Biomateriały dla urologii

27-08-2019

Naukowcy podejmują kolejne ambitne wyzwanie, chcą pomóc osobom cierpiącym z powodu wad układu moczowego. Nowy projekt związany z biodrukiem 3D realizowany jest w interdyscyplinarnym konsorcjum.

Zespół z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej wspólnie z naukowcami z innych polskich ośrodków rozpoczyna realizację projektu MAT.URO 3D - Nowe funkcjonalne MATeriały do druku 3D w zakresie potrzeb UROlogicznych. Jego głównym celem jest opracowanie materiałów do zastosowania w leczeniu rekonstrukcyjnym wad cewki moczowej u dzieci oraz dorosłych. Finansowanie uzyskane na badania, które mają potrwać do 2021 roku to ponad 8 mln zł. Przyznało je NCBiR z programu TECHMATSTRATEG.

- Każdego dnia miliony osób na świecie cierpi z powodu wad układu moczowego. Obecnie nie ma rozwiązań, które dawałyby lekarzowi narzędzie do ich rekonstrukcyjnego leczenia u dzieci i dorosłych. Stent cewki moczowej pozostaje jedynie czasowym implantem wspomagającym, który generuje istotne powikłania i przynosi pacjentowi znikomą poprawę Najczęściej chorzy skrywają swoje problemy, uznając je za wstydliwe. Schorzenie układu moczowego jest o tyle trudne do leczenia, że dotyka intymnych części ciała, dając w efekcie wadę dwóch układów – moczowego i płciowego. Problem jest bardzo poważny, dlatego chcieliśmy się tym zająć – mówi koordynująca projekt dr inż. Dorota Bociąga, uzasadniając wybór tematyki .

Wady układu moczowego

O jakie dolegliwości chodzi? Jedną z nich jest spodziectwo, czyli wada wrodzona układu moczowego chłopców polegająca na nieprawidłowym położeniu ujścia cewki moczowej.

Dolegliwość ta pojawia się u co 200-250 noworodka. Jej skutki są wielorakie, medyczne i psychiczne. Spodziectwo jest leczone tylko operacyjnie, niosąc u 20 proc. pacjentów powikłania. Operacja daje dobry efekt kosmetyczny , ale problem funkcjonalności nowo wytworzonej cewki moczowej. W tej chwili nie ma biomateriału i wyrobu medycznego wspomagającego i/lub umożliwiającego wykształcenie brakującego odcinka cewki moczowej. Chcemy tę sytuację zmienić – wyjaśnia dr inż. Dorota Bociąga.

U dorosłych mężczyzn wadą - wrodzoną lub nabytą - jest zwężenie cewki moczowej. Zdarza się statystycznie u 9 na 100 000 mężczyzn po 55 roku życia. Jak podkreślają naukowcy dla spodziectwa i zwężeń wciąż brakuje wyrobów implantacyjnych i biomateriałów spełniających wymagania i pozwalających na skuteczne leczenie.

Wiemy, jak wiele osób oczekuje na rezultaty naszego projektu, dlatego cieszy nas otrzymane finansowanie na badania i rozwój, które w rezultacie przyniosą przełomowe rozwiązania dla urologii – podkreśla Dorota Bociąga. Jak tłumaczy - Wykorzystując biodruk bezpośredni i pośredni stworzymy materiały na cewkę do leczenia spodziectw oraz na stent do leczenia zwężeń. Drukarka, którą skonstruujemy pozwoli na drukowanie w sposób, którego nikt jeszcze nie realizuje.

Konsorcjum

Parterami PŁ w projekcie są:

  • Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej Ośrodka Pediatrycznego im. dr J. Korczaka w Łodzi kierowany przez dr. n. med. Marka Krakósa
  • Politechnika Warszawska - zespół prof. Wojciecha Święszkowskiego z Wydziału Inżynierii Materiałowej
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Wydział Chemii oraz Katedra Urologii Collegium Medicum
  • Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu - Pracownia Bioinżynierii Instytutu Protez Serca
  • Wolf3D – firma z wieloletnim doświadczeniem specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań związanych z technologią druku 3D.

 

W skład kierowanego przez dr inż. Dorotę Bociągę zespołu z Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ wchodzą m.in.: dr hab. inż. Anna Sobczyk-Guzenda, dr inż. Witold Szymański, mgr inż. Karolina Przybyszewska i mgr inż. Mateusz Bartniak.