Bezkonkurencyjni na świecie

05-07-2018

Drużyna GUST z Politechniki Łódzkiej trzeci raz z rzędu wygrała konkurs International Small Wind Turbine Contest 2018 organizowany przez NHL University of Applied Sciences w holenderskim Leeuwarden.

 

 

W tegorocznej edycji tej międzynarodowej rywalizacji na projekt przydomowej turbiny wiatrowej udział wzięło 10 drużyn z całego świata. Piętnastoosobowa drużyna z Politechniki Łódzkiej po raz pierwszy zaprezentowała dwie turbiny, jedną o poziomej, drugą o pionowej osi obrotu. To rozwiązanie przybliżyło łódzkich studentów do wygranej, ale to nie ich jedyne ulepszenie konstrukcyjne. Jak mówi Katarzyna Telega, koordynator ds. PR projektu: Zmieniliśmy też profile aerodynamiczne łopat turbiny o poziomej osi obrotu, testowaliśmy ich kilka wersji oraz zaprezentowaliśmy wykonany przez nas system przełączania cewek w generatorze. Ponadto, w czasie startu korzystaliśmy z autorskiego systemu sterowania z panelem dotykowym.

Konkurencja była duża, bo obok europejskich zespołów, rywalizowały reprezentacje Kanady i Egiptu i do samego końca nie było wiadomo, kto wygra.

- Konkurs prowadzony jest tak, że poszczególne ekipy testują swoje turbiny w tunelu aerodynamicznym i nie mają możliwości śledzenia wyników konkurentów. Po serii prób działania urządzeń każda drużyna prezentuje swoje projekty na sesji posterowej, co również jest oceniane – mówi Katarzyna Telega.

Drużyna GUST otrzymała na realizację projektu grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie Najlepsi z najlepszych! 2.0.

Po tym sukcesie studenci nie zwalniają tempa i wykorzystując konkursowe doświadczenia pracują nad nowymi ulepszeniami swojej turbiny wiatrowej. W planach jest oczywiście udział w kolejnej edycji konkursu International Small Wind Turbine Contest za rok oraz starania o udział w prestiżowym konkursie turbin Collegiate Wind Competition organizowanym przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych za dwa lata.

Drużyna GUST (Generative Urban Small Turbine) to studenci pracujący nad projektem uruchomionym w październiku 2015 w ramach Studenckiego Koła Naukowego Energetyków w Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ. Interdyscyplinarny charakter projektu sprawia, że zespół jest złożony ze studentów Wydziałów: Mechanicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej; Zarządzania i Inżynierii Produkcji oraz International Faculty of Engineering. Połączyła ich idea pracy nad aktualnym problemem dotyczącym energii wiatrowej, jak również chęć rozwoju własnych umiejętności inżynierskich i zdobycia praktycznego doświadczenia.