Awans PŁ w rankingach światowych

25-08-2022

Politechnika Łódzka awansowała w dwóch ważnych rankingach światowych: w rankingu  Webometrics uwzględniającym zarówno wskaźniki bibliometryczne, jak i webometryczne oraz w Field-based University Ranking by Academic Performance,  który bierze pod uwagę 6 wskaźników koncentrujących się na wydajności naukowej oraz jakości i wpływie badań.

W rankingu Webometrics

W najnowszej edycji rankingu Webometrics uwzględniono 31 tysięcy uczelni z ponad 200 krajów, w tym ponad 300 szkół wyższych z Polski. Politechnika Łódzka odnotowała znaczny awans i została sklasyfikowana na 13. miejscu w Polsce i 994. miejscu na świecie. W poprzedniej edycji były to odpowiednio 26. i 1769. miejsce.

logo

Webometrics uznaje się za ranking uwzględniający przede wszystkim obecność i rozpoznawalność uczelni w sieci, choć nie jest to ranking stron internetowych uczelni. Jego celem nie jest ocena ich wyglądu lub użyteczności, ani popularności mierzonej liczbą odwiedzających. Celem rankingu Webometrics jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie i promowanie wysokiej jakości publikacji w Internecie, wspieranie wszelkich przedsięwzięć typu Open Access, elektronicznego dostępu do publikacji naukowych i innych materiałów akademickich. Zdaniem twórców Webometrics ranking uwzględniający zarówno wskaźniki bibliometryczne, jak i webometryczne lepiej odzwierciedla osiągnięcia uczelni niż rankingi, które koncentrują się wyłącznie na wskaźnikach bibliometrycznych.

Metodologia rankingu uwzględnia 3 wskaźniki: visiblity/impact (to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni), transparency/openness (cytowania z 210 najlepszych profili publicznych uczelni, z wyłączeniem pierwszych dwudziestu) oraz excellence (udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach naukowych). To w tym pierwszym kryterium PŁ odnotowała tak duży wzrost (z 6239. na 1121. miejsce), który pozwolił na awans w klasyfikacji ogólnej aż o 775 miejsc.

Ranking jest publikowany przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą hiszpańskiej Najwyższej Rady Badań Naukowych (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, CSIC) z siedzibą w Madrycie. Jest to powstała w 1939 roku największa publiczna instytucja zajmująca się badaniami naukowymi w Hiszpanii, która podlega Ministerstwu Nauki i Innowacji. Ranking jest uaktualniany w styczniu i w lipcu każdego roku.

Miejsca na podium światowym zajęły uczelnie z USA: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology, a w Polsce - Uniwersytet Warszawski (342. miejsce na świecie), Uniwersytet Jagielloński (380. miejsce) i Akademia Górniczo-Hutnicza (572. miejsce).

Więcej informacji: https://www.webometrics.info/en

W rankingu URAP

Ogłoszono także wyniki międzynarodowego rankingu URAP by subject (Field-based University Ranking by Academic Performance), który jest publikowany od 2011 roku przez Instytut Informatyki Middle East Technical University w Turcji. W porównaniu do ubiegłego roku z 62 do 79 wzrosła liczba dyscyplin, w których sklasyfikowano uczelnie. Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w 15 dyscyplinach (w poprzedniej edycji było ich 7).

Spośród 7 dyscyplin, w których PŁ została sklasyfikowana w ubiegłym roku awans odnotowaliśmy w pięciu. Największy skok jest widoczny w Technology (z 786 na 678) i Chemical Sciences (z 614. na 541), w której PŁ zajęła 5. miejsce na 32 sklasyfikowane polskie uczelnie. W obu dyscyplinach brano pod uwagę 1500 uczelni. Kolejny awans w gronie 1000 sklasyfikowanych uczelni PŁ odnotowała w Materials Engineering (464. i 4. wśród 19 polskich uczelni) oraz w Chemical Engineering (495. i 6. wśród 17 polskich uczelni). Z kolei w Polymer Science w tabeli światowej na 300 uczelni uwzględniono tylko 2 z Polski – Politechnikę Łódzką (199) i Politechnikę Gdańską (293).

Metodologia rankingu uwzględnia 6 wskaźników koncentrujących się na wydajności naukowej oraz jakości i wpływie badań.

Więcej informacji: https://urapcenter.org/Rankings/2021-2022/fields