Architekci z Łodzi laureatami międzynarodowego konkursu

07-11-2023

Rozstrzygnięto międzynarodowy dwuetapowy realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte. Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum II Wojny Światowej.

Pierwsze miejsce zajął projekt zgłoszony przez współpracujące ze sobą pracownie łódzkich architektów. Zespół projektowy tworzą pracownicy, absolwenci i studenci związani z Instytutem Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

/

Projektaci przy makiecie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Projektaci przy makiecie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

foto: źródlo: Marek Pabich

Westerplatte jest miejscem o szczególnym znaczeniu dla historii Polski i symbolem rozpoczęcia II wojny światowej. W obiektach, które tu powstaną zostanie przedstawiona historia walk na Westerplatte, a także szeroki kontekst wojny obronnej 1939 roku. Jak czytamy w autorskim opisie koncepcji

- Główny pawilon wystawienniczy zaprojektowano w linii istniejącego, ahistorycznego ciągu pieszego, w osi widokowej na kopiec. Jego forma przywodzi na myśl otwartą ranę. (…) Pierwsze wrażenie zwiedzającego ma wywołać w nim poczucie niepewności i zaniepokojenia, które stopniowo narastają z chwilą kierowania się ku placowi przed wejściem do obiektu.

Widok z lotu ptaka Widok z lotu ptaka

foto: żródło: Marek Pabich

Przewodnicząca sądu konkursowego, prof. arch. Lucyna Nyka, uzasadniając wybór zwycięskiego projektu podkreśliła m.in.

- Przyjęte założenia dla całego terenu, jak i pojedynczego obiektu w sposób niebudzący wątpliwości odpowiadają na wyobrażenia i oczekiwania sformułowane w regulaminie konkursu. Przeprowadzona kwerenda historyczna i krajobrazowa w przypadku tej pracy dała podstawę do zaproponowania wysokiej jakości rozwiązań. Na uwagę zasługuje też wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych, podkreślających charakter miejsca i uwzględniający przywrócenie historycznego układu komunikacyjnego.

Wejście do muzeum Wejście do muzeum

foto: żródło: Marek Pabich

Hol wejściowy Hol wejściowy

foto: żródło: Marek Pabich

Wizualizacja wnętrza Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Wizualizacja wnętrza Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

foto: żródło: Marek Pabich

Zespół projektowy: prof. Marek Pabich (IAiU PŁ), dr inż. Barbara Wycichowska (IAiU PŁ), absolwenci PŁ - architekci Krystyna Lachman-Pabich, Kamilla Galicka-Zys, Bartłomiej Mucha, Robert Judziński, Krzysztof Łasecki, Katarzyna Weirauch, Bogusława Kowalczyk oraz absolwent WBAiIŚ PŁ Henryk Krysiak i dr Grażyna Ojrzyńska, absolwentka UŁ architektka krajobrazu, a także studenci Krzysztof Stalmasiński, Zuzanna Reluga i Weronika Jóźwiak.

Wizualizacja wnętrza Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Wizualizacja wnętrza Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

foto: żródło: Marek Pabich

W kampusie Politechniki Łódzkiej wybudowano już kilka gmachów zaprojektowanych przez prof. arch. Marka Pabicha. Są to budynki Wydziału Mechanicznego – Fabryka Inżynierów XXI wieku, Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska – LabFactor, Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Wydziału Chemii – Alchemium – Magia chemii jutra.