AME w badmintonie zakończone sukcesem!

03-07-2019

W ostatnim tygodniu czerwca Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej gościła najlepszych europejskich studentów – zawodników biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Europy w badmintonie. Organizatorem zawodów był Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej we współpracy z Politechniką Łódzką.

Do Łodzi przyjechało 15 drużyn uniwersyteckich – ponad 100 uczestników z 11 krajów.

Rozgrywkom towarzyszyły emocje dopingujących Rozgrywkom towarzyszyły emocje dopingujących

foto: Mutifoto Andrzej Domiza

Ponieważ w zawodach nie zdecydowała się wystąpić reprezentacja Politechniki Łódzkiej, jedynym reprezentantem Polski był zespół Uniwersytetu Opolskiego, wielokrotny mistrz Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie.

Turniej drużynowy

Impreza rozpoczęła się od trwającego trzy dni turnieju drużynowego. Już w fazie grupowej nie zabrakło emocjonujących meczów – m.in. pojedynku między Uniwersytetem Strasburskim a Uniwersytetem Nottingham – złotym i srebrnym medalistą zeszłorocznych Europejskich Igrzysk Studenckich w Coimbrze. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanął Uniwersytetem Nottingham, pokonując w finałowym pojedynku Uniwersytet Zachodnioczeski w Pilznie.

Damski debel z Niemiec Damski debel z Niemiec

Brązowe medale (w badmintonie przyznawane dwa!) zdobyły drużyny Szwajcarów – Uniwersytet Berneński oraz Uniwersytet Fryburski. Uniwersytet Opolski zakończył rywalizację na 8. miejscu.

Medaliści turnieju drużynowego nie zawiedli również w konkurencjach indywidualnych. Aż 13 z 20 przyznawanych medali przypadło reprezentantom czterech uniwersytetów.

W konkurencji Mixt tryumfowali Emily Westwood i John Torjussen (Uniwersytet Nottingham), zaś srebro wywalczyli reprezentanci Polski – Kornelia Marczak i Paweł Pietryja (Uniwersytet Opolski).

Prorektor prof. Witold Pawłowski przekazał flagę EUSA oraganizatorom AME w roku 2021 Prorektor prof. Witold Pawłowski przekazał flagę EUSA oraganizatorom AME w roku 2021

foto: Mutifoto Andrzej Domiza

Najlepsi singliści

W singlach złote medale zdobyli Jan Louda (Uniwersytet Zachodnioczeski w Pilznie) oraz Lilian Yang (Uniwersytet Nottingham), która do swojej kolekcji dodała jeszcze trzeci złoty medal w konkurencji debel kobiet (w parze z Emily Westwood). Jako ostatni został rozegrany finał debla mężczyzn, gdzie po złoto sięgnęli Fabien Delrue i Matéo Martinez (Uniwersytet w Strasbourgu).

Podczas ceremonii zamknięcia kończącej Akademickie Mistrzostwa Europy w badmintonie prof. Witold Pawłowski, prorektor ds. studenckich PŁ przekazał uroczyście flagę EUSA – Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego – na ręce przedstawicieli komitetu organizacyjnego kolejnej edycji, która odbędzie się w 2021 roku w mieście Miszkolc na Węgrzech.