Akademicka siatkówka w Łodzi

29-08-2019

Na przełomie lipca i sierpnia (26 lipca – 2 sierpnia) KU AZS PŁ żył siatkówką za sprawą Akademickich Mistrzostw Europy. Była to, jak do tej pory, najbardziej wymagająca impreza międzynarodowa organizowana przez Klub. Na mistrzostwa przyjechało około 450 uczestników z 16 krajów.

Uczelni uczestników powitał prorektor ds. nauki prof. Ireneusz Zbiciński, przypominając, że piłka siatkowa jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce.

Wśród gości zaproszonych na ceremonię byli również: prezydent Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego Adam Roczek, przewodniczący Rady Miasta Łodzi Marcin Gołaszewski oraz prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, który oficjalnie otworzył mistrzostwa.

W imieniu PŁ uczestników powitał prorektor ds. nauki prof. Ireneusz Zbiciński. Wśród gości byli (od lewej): Joerg Foerster, przedstawiciel Komitetu Wykonawczego EUSA, prezydent EUSA Adam Roczek, przewodniczący RM Łodzi Marcin Gołaszewski W imieniu PŁ uczestników powitał prorektor ds. nauki prof. Ireneusz Zbiciński. Wśród gości byli (od lewej): Joerg Foerster, przedstawiciel Komitetu Wykonawczego EUSA, prezydent EUSA Adam Roczek, przewodniczący RM Łodzi Marcin Gołaszewski

foto: Andrzej Domiza, Multifoto

W turnieju mężczyzn wystartowało 14 drużyn uniwersyteckich, a w turnieju kobiet – 15. Była to najlepsza frekwencja na tych mistrzostwach od 10 lat. Wśród drużyn nie mogło zabraknąć reprezentacji Politechniki Łódzkiej. W mistrzostwach wystartowały zespoły kobiet i mężczyzn.

Zespół siatkarek z PŁ Zespół siatkarek z PŁ

Druzyna siatkarzy z PŁ Druzyna siatkarzy z PŁ

foto: Andrzej Domiza, Multifoto

Mecze rozgrywane były w 3 obiektach w Łodzi – w hali sportowej MOSIR przy ul. Małachowskiego, hali UKS Anilana oraz hali „Angelica” w Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności.

Po tygodniu rozgrywek w turnieju kobiet ostatecznie triumfowały Włoszki z Uniwersytetu w Bolonii, pokonując w finałowym meczu turecki Uniwersytet Aydin w Istambule. Brązowy medal wywalczyła drużyna Uniwersytetu w Rijece (Chorwacja).

Tytuł Akademickiego Mistrza Europy mężczyzn obroniła reprezentacja Uniwersytetu Beykent (Turcja), wygrywając w trzech setach finał przeciwko Uniwersytetowi w Osijeku (Chorwacja). Trzecie miejsce przypadło francuskiemu Uniwersytetowi w Montpellier.

Niestety, mistrzostwa nie okazały się szczęśliwe dla gospodarzy – drużyna kobieca, która już w fazie grupowej musiała zmierzyć się ze złotymi i srebrnymi medalistkami, zakończyła turniej na 12. miejscu. Rozgrywki lepiej rozpoczęły się dla reprezentacji męskiej – z łatwością wygrali pierwszy mecz z Norwegami, lecz w kolejnych meczach musieli uznać wyższość rywali, plasując się ostatecznie na 8. miejscu.

Bardzo udane Akademickie Mistrzostwa Europy w siatkówce kończą plany organizacyjne Klubu na 2019 rok, będąc jednocześnie kolejną imprezą testową przed Europejskimi Igrzyskami Studenckimi w 2022 roku. Już w przyszłym roku do Łodzi zawitają najlepsi studenci – szczypiorniści na Akademickie Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej.