Zawody robotów

28-11-2017

Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge odbyły się w tym roku po raz dziesiąty. Jak co roku ich organizatorem było Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej.

W imprezie wzięło udział ponad 150 robotów zgłoszonych przez ponad 170 fascynatów robotyki. Zawody po raz pierwszy odbyły się w Zatoce Sportu - nowo wybudowanym Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej. Organizatorzy zaaranżowali dla potrzeb zawodów przyszłą halę do gier suchych o wielkości ok. 1600 m2. Nowe miejsce to nowe wyzwania, ale to także nowe możliwości prezentacji wszystkich konkurencji i kontaktu zawodników z widzami. Imprezę zorganizowaną 18 listopada 2017 roku odwiedziło kilkaset osób, a szczególnie liczną grupę stanowiły rodziny z dziećmi i młodzież szkolna, która zachwycała się i inspirowała prezentowanymi konstrukcjami.

Piętnaście konkurencji dało zawodnikom pole do popisu, a byli tacy, którzy zwyciężyli w więcej niż jednej kategorii. Imprezę, jak co roku, zdominowali goście z całego kraju, między innymi studenci Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej. Konkurencja była silna, ale zawodnicy z rodzimej uczelni wygrali w dwóch kategoriach.

W głównej konkurencji – Sumo wzięło udział 12 robotów, podobnie jak w kategorii Freestyle, która zawsze zaskakuje różnorodnością występujących tam robotów. Najpopularniejszą okazało się jednak Lego Sumo, które zebrało najliczniejsze grono wyznawców, gdyż wystąpiło w niej prawie 40 robotów.

Podobne konstrukcje z klocków Lego mogły być zbudowane przez dzieci na warsztatach prowadzonych przez cały dzień przez partnera zawodów - firmę AleRobot prowadzoną przez absolwenta PŁ Mateusza Delonga.

Pozostali partnerzy Sumo Challenge – firmy ABB, Encon-Koester i Geo-UAV – pokazali kilka ciekawostek z dziedziny robotyki, które zachwycały gości. Robot współpracujący Yumi produkcji ABB przez całą imprezę cierpliwie układał klocki, zaś oprogramowanie Virtual Reality i Augmented Reality zapewniało zabawę dzieciom i dorosłym. Z kolei robot mobilny MIR przywieziony przez Encon-Koester niestrudzenie woził dzieciaki po całej Sali, zaś symulatory lotu z Geo-UAV dały szansę spróbowania sił za sterami wirtualnych dronów.

Przebieg zawodów można było oglądać z bliska, ale także na ogromnym telebimie i po raz pierwszy w transmisji live na facebooku dzięki wsparciu Centrum Multimedialnego PŁ. Impreza została oceniona przez organizatorów i przez uczestników jako udana. Zawodnicy dziękowali za fajne wydarzenie obiecując powrót podczas kolejnej edycji. Po oficjalnym rozdaniu nagród dla zawodników, imprezę zakończył miły akcent związany z jubileuszem10-lecia – podziękowania dla organizatorów, którzy są z imprezą od początku jej istnienia.