Zaczarowany świat opery

25-04-2017

Czwartkowe Forum Kultury gościło wybitną polską śpiewaczkę operową prof. Bożenę Betley.

Swój związek z muzyką Bożena Betley rozpoczęła od nauki gry na flecie. Ukończyła studia na Wydziale Instrumentalnym w klasie fletu w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, chciała jednak spełnić marzenia o karierze śpiewaczki i została absolwentką klasy śpiewu solowego na Wydziale Wokalnym. W latach 1961-1969 była flecistką w Operetce Warszawskiej, a następnie rozpoczęła pracę solistki w Operze i Operetce Bydgoskiej oraz w Operze Narodowej w Warszawie (obecnym Teatrze Wielkim).

Pani Bożena Betley w czasie spotkania na Politechnice Łódzkiej. Pani Bożena Betley w czasie spotkania na Politechnice Łódzkiej.

foto: Jacek Szabela

Zadebiutowała rolą Aidy w operze Giuseppe Verdiego. Śpiewała główne partie w wielu znanych operach i operetkach. Występowała w różnych zakątkach świata, m.in. w Buenos Aires w Argentynie, gdzie wcieliła się w postać królowej Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego. Pani Profesor współpracowała z uznanym polskim pianistą Jerzym Marchwińskim, z którym nagrała płytę z pieśniami Stanisława Moniuszki. Podczas wieczoru wysłuchaliśmy dwóch utworów z tego cyklu.

Prof. Bożena Betley zaangażowana jest w pracę pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie była kierownikiem Katedry Wokalistyki oraz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie. Pomimo rozlicznych obowiązków udało się jej pogodzić rolę artystki operowej z rolą matki. Ma dwoje dzieci. Jej syn jest flecistą.