Z wizytą w Komisji Europejskiej

25-10-2023

W ramach realizacji projektu dotyczącego wzmocnienia potencjału komercjalizacyjnego jednostek naukowo-badawczych z województwa łódzkiego prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska wraz z prof. Magdaleną Grębosz-Krawczyk, dr inż. Iwoną Staniec oraz dr inż. Sylwią Flaszewską spotkały się w Brukseli z przedstawicielami Komisji Europejskiej odpowiedzialnymi za rozwój polityki wspólnoty w obszarze waloryzacji wiedzy.

W Brukseli badaczki z Wydziału Organizacji i Zarządzania odbyły owocne spotkanie w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej. W dyskusji udział wzięli Kirsi Haavisto kierująca działem polityki waloryzacji i prawa własności intelektualnej Komisji Europejskiej oraz jej współpracownicy - Iiro Eerola (Police Officer Valorisation Policies and IPR) i Federica Baldan (Legal and Policy Officer), a także Jagoda Janiak, naczelnik Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Patentowego RP.

Rozmawiano przede wszystkim o dalszych planach Komisji Europejskiej dotyczących wzmocnienia obszaru waloryzacji wiedzy. Szczególną uwagę zwrócono na metody i wskaźniki pomiaru wpływu społecznego. Przedstawiciele Komisji wyrazili duże zainteresowanie realizowanym projektem, który ma przyczynić się do identyfikacji dobrych praktyk w zakresie waloryzacji wiedzy pochodzących z uczelni w różnych krajach członkowskich.

Przy banerze w Innovation Exchange Amsterdam - IXA. Od lewej: Magdalena Grębosz-Krawczyk, Sylwia Flaszewska, Joris Heus, Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, Iwona Staniec Przy banerze w Innovation Exchange Amsterdam - IXA. Od lewej: Magdalena Grębosz-Krawczyk, Sylwia Flaszewska, Joris Heus, Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, Iwona Staniec

foto: arch. autorki

Przy okazji wizyty w Brukseli, przedstawicielki Politechniki Łódzkiej odwiedziły także Międzyuczelniane Centrum Waloryzacji Wiedzy – Innovation Exchange Amsterdam (IXA) w Holandii, gdzie spotkały się z dyrektorem biura Jorisem Heusem. Dyskutowano przede wszystkim o roli jednostek międzyuczelnianych oraz znaczeniu osób odpowiedzialnych za stworzenie i realizację strategii waloryzacji wiedzy w jednostkach naukowo-badawczych. IXA oferuje badaczom, firmom, organizacjom non-profit, rządom, instytucjom opieki zdrowotnej i edukacyjnym specjalistyczną pomoc w nawiązaniu współpracy w celu generowania wpływu społecznego. Pracownicy IXA ściśle współpracują z przedstawicielami innowacyjnego ekosystemu Amsterdamu.

Projekt „Waloryzacja wiedzy na poziomie regionalnym” jest realizowany przez badaczki z Wydziału Organizacji i Zarządzania we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi.

Wnioski z badań zostaną zaprezentowane podczas seminarium, które odbędzie się 5 grudnia br. na Wydziale Organizacji i Zarządzania.