Wydawnictwo PŁ online

20-11-2018

Ostatni kwartał ubiegłego roku był okresem wytężonej pracy Wydawnictwa nad swoją internetową obecnością. Podstawową zmianą jest nowa i w pełni funkcjonalna strona internetowa, która stanowi uzupełnienie naszych stron społecznościowych, cieszących się coraz większym zainteresowaniem.

Nowa strona internetowa poza informacjami o książkach oraz o samym wydawnictwie, umożliwia znalezienie informacji o wydawanych przez nas zeszytach naukowych oraz o publikacjach z ubiegłych lat, które obecnie znaleźć można w zasobach biblioteki cyfrowej Cybra oraz repozytorium PŁ, czyli w Cyrenie.

strona Wydawnictwa strona Wydawnictwa

Internetowa sprzedaż

Strona wydawnictwa połączona jest z internetową księgarnią - wspiera ona stacjonarną sprzedaż książek w księgarni w Bibliotece PŁ. Zakładka księgarni prezentuje publikacje nowości wydawnicze i pozycje starsze - ale wciąż poszukiwane przez kupujących. Strona pozwala nie tylko na umieszczenie niezbędnych informacji o numerze ISBN czy fizycznej postaci książki, ale też okładkę, streszczenie, spis treści i fragmenty publikacji. Możliwe jest też sprzedawanie książek w promocyjnych zestawach – które, jak już pokazała praktyka – cieszą się dużą popularnością wśród nabywców.

Księgarnia oferuje różne formy wysyłki książek, natomiast w kwestii płatności dostępny jest na razie przelew bankowy. W planach mamy wprowadzenie płatności internetowych. Na stronie informujemy też o zapowiedziach wydawniczych i udostępniamy katalog Wydawnictwa.

Zeszyty naukowe i OJS

Częścią materiałów firmowanych przez Wydawnictwo PŁ są zeszyty naukowe. Wydawnictwo odpowiada za ich przygotowanie do druku, natomiast dystrybucja nakładu zostaje w rękach jednostki PŁ, odpowiedzialnej za dany tytuł. Zainteresowani zakupem powinni ich szukać w poszczególnych jednostkach. W celu usprawnienia redakcji kolejnych wydań zeszytów naukowych Wydawnictwo testuje nową platformę Open Journal System (OJS), która zostanie w przyszłości włączona w obręb strony Wydawnictwa. Oddzielny fragment witryny zawiera informacje dla autorów.

Mamy nadzieję, że projekt i nowe funkcjonalności spotkają się z aprobatą autorów i redaktorów. Postawiliśmy na bardziej nowoczesny design i intuicyjność, choć oczywiście stale będziemy pracować nad tym, by strona była bardziej funkcjonalna. Zapraszamy autorów, redaktorów książek i czasopism do tworzenia serwisu. Możliwe jest na przykład dodanie do publikacji dodatkowych opisów, biogramów i zdjęć autorów, możliwe jest też uzupełnienie, poprawienie lub rozbudowanie istniejącego opisu publikacji.

Media społecznościowe

Strona internetowa jest uzupełnieniem profili w mediach społecznościowych. Postawiono na trzy najpopularniejsze serwisy: Facebook (@WydawnictwoPL), Twitter (@Wydawnictwo_PL) i Instagram (@wydawnictwo_pl). Każdy z nich pozwala dotrzeć do kolejnych grup odbiorców z informacją o tym, czym zajmuje się Wydawnictwo, z prezentacją aktualnej oferty wydawniczej, a także nowości i zapowiedzi.