Współpraca na rzecz eko

12-05-2022

Przyznanie nagrody Łódzkie Eureka jest zawsze szczególnym momentem uroczystej gali rozpoczynającej kolejny Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. W tym roku nagroda w kategorii „technika” trafiła do interdyscyplinarnego zespołu naukowców z Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Prestiżową statuetkę przyznano za innowacyjne wykorzystanie odpadów z cukrowni do wytwarzania białka paszowego i eko-preparatów poprawiających jakość gleby. Odebrał ją zespół w składzie: dr hab. inż. Piotr Dziugan, prof. PŁ; dr hab. inż. Joanna Berłowska; prof. PŁ.; prof. Krzysztof Śmigielski; dr hab. Zdzisława Romanowska-Duda, prof. UŁ; dr Krzysztof Piotrowski z UŁ i dr inż. Szymon Nowak - były doktorant PŁ.

Zespół współpracuje ściśle z cukrownią Dobrzelin, która jest jednym z największych zakładów przemysłowych północnej części województwa łódzkiego.

- Cukrownia przerabia w kampanii wrzesień-styczeń 520 000 ton buraków cukrowych, co niesie za sobą wiele problemów technologicznych związanych także ochroną środowiska. Podjęliśmy badania nad rozwiązaniem kluczowych problemów w zakresie oczyszczania ścieków płynnych, które w znaczący sposób poprawią efektywność przyzakładowej oczyszczalni i będą modelowym rozwiązaniem dla innych cukrowni w Polsce i poza granicami naszego kraju – mówi dr hab. inż. Piotr Dziugan, prof. PŁ.

Eko-preparat

Naukowcy opracowali nową technologię odzyskiwania ziemi, tzw. błota spławiakowego powstałego w wyniku czyszczenia i mycia buraków, dzięki której ziemia ta może być wykorzystana przez rolników do poprawy jakości gleby. Przeprowadzone przez naukowców badania fizyko-chemiczne składu pierwiastkowego mułu, wykazały dużą zawartość związków organicznych, co powoduje, że jest on znakomitym materiałem wzbogacającym gleby w cenne dla roślin naturalne substancje nawozowe.

- Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego zadeklarował chęć odbierania tej odzyskanej ziemi i wykorzystania jej jako naturalnego materiału poprawiającego jakość gleb – podkreśla dr hab. inż. Piotr Dziugan. – Nasza technologia pozwala to na wydzielenie osadów ziemi w czasie rzeczywistym i niedopuszczenie ich do kolejnych etapów oczyszczania ścieków.

Badania przeprowadzono w skali przemysłowej w cukrowni Dobrzelin. Zdaniem naukowców opracowana przez nich technologia jest przełomowa. Jej zastosowanie może przynieść znaczne oszczędności w skali roku. Zalety tej technologii zostały dostrzeżone i docenione przez Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej i zarekomendowano ją do wdrożenia przemysłowego.

Eko-pasza

Wodę spławiakową po oddzieleniu osadów ziemi, oczyszcza się w klasycznym układzie fermentacji tlenowej i beztlenowej, uzyskując biogaz. Naukowców zainteresował odciek (odpad w stanie płynnym ) po fermentacji beztlenowej, będący w wielu technologiach końcowym produktem oczyszczania ścieków. Odciek ten zawiera istotne dawki substancji organicznych, które można wtórnie wykorzystać w gospodarce odpadami.

- Przeprowadzone przez nas badania wykazały, że możliwe jest efektywne wykorzystanie ścieków po produkcji biogazu, jako pożywek hodowlanych. Makrofity wodne z rodziny Lemnaceae z uwagi na wysoką zawartość białka, stanowią potencjalne źródło pożywienia dla zwierząt. Wobec dużego deficytu białek paszowych, mogą stanowić doskonałą alternatywę dla soi – zauważa dr hab. inż. Piotr Dziugan, prof. PŁ.

Mając na uwadze duże znaczenie gospodarcze roślin Lemnaceae naukowcy opracowali nowy sposób przygotowania medium do ich hodowli jako biomasy zielonej do wielu zastosowań. - Zastosowanie nowej technologii powoduje zwiększenie przyrostu biomasy makrofitów wodnych z rodziny Lemnaceae od 50 do 100% w odniesieniu do tego samego podłoża nie poddanego procesowi ozonowania i poprawę jakości finalnej biomasy.

Nowy sposób przygotowania mediów do hodowli mikrofitów wodnych z rodziny Lemnaceae, został przez naukowców opatentowany.