Współpraca dla bezpieczeństwa pacjentów

20-08-2021

Naukowcy z wydziałów Mechanicznego i Chemicznego opracowują powłoki antybakteryjne o właściwościach drobnoustrojobójczych.

Badania są prowadzone w projekcie AnBaCo od prawie półtora roku. Został on wyłoniony w konkursie organizowanym przez międzynarodową sieć M-ERA.NET i jest realizowany we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Libercu oraz koszalińską firmą TERMEX.

 

 

W Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ trwają prace nad automatyzacją technologii wytworzenia warstw, a chemicy pracują nad sterylizacją powłok i analizą ich aktywności biologicznej oraz prowadzą badania związane z modyfikacją nanocząstek węgla (Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej oraz Instytut Chemii Organicznej).

Efektem tych prac zainteresował się Szpital Powiatowy w Szamotułach, który w ślad za informacją medialną skontaktował się z realizatorami projektu. W końcu lipca dopięto prowadzone rozmowy, podpisując list intencyjny dotyczący współpracy związanej z weryfikacją działania warstw antybakteryjnych zol-żel w warunkach szpitalnych. Wyniki badań wykażą, czy klamki, uchwyty, poręcze pokryte warstwą antybakteryjną opracowaną w projekcie, sprawdzą się w szpitalu.

Dokument podpisał prof. Krzysztof Jóźwik - rektor PŁ i dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych oraz Remigiusz Pawelczak - dyrektor Szpitala Powiatowego ZOZ w Szamotułach. W uroczystości uczestniczyła patronujące tej inicjatywie Beata Hanyżak starosta szamotulski oraz koordynująca projekt dr inż. Anna Karczemska i dr inż. Dariusz Witkowski, odpowiedzialny za prace prowadzone w Instytucie Maszyn Przepływowych.