Wspólna nagroda rektorów PŁ i UMed

09-05-2022

Po raz pierwszy rektorzy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznali wspólną nagrodę. Otrzymały ją ex aequo dwa zespoły naukowców z obu uczelni za najlepsze dwuuczelniane publikacje naukowe w 2021 roku. Obie poruszają tematy bardzo ważne dla naszego zdrowia i życia.

For the first time, the rectors of the Lodz University of Technology and the Medical University of Lodz awarded a joint award. It was awarded ex aequo to two teams of researchers from both universities for the best joint-university scientific publications in 2021. Both deal with topics that are very important to our health and life.

more on the website „Życie Uczelni”- p.lodz.pl/en

Jedna z nich poświęcona jest chorobie występującej u kobiet w ciąży zwanej preeklampsją, a bardziej popularnie zatruciem ciążowym. Jest ona poważnym zagrożenie dla życia matki i jej dziecka.

Drugi zespół przedstawił badania związane z poszukiwaniem nowych leków w walce z nowotworem płuc. Oba rozwiązania oraz ich autorzy opisani są w oddzielnych artykułach na stronach xxx i xxx.

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik i rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Radzisław Kordek spotkali się z badaczami, by im pogratulować i wręczyć symboliczne czeki.

- To jest piękna uroczystość nagradzająca wspaniałych ludzi. Bardzo wiele naukowych osiągnięć ma charakter interdyscyplinarny. A współpraca naukowców z PŁ i UMed prowadzi do rezultatów, z których możemy się cieszyć w naszym życiu, nie tylko jako pacjenci – mówi rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik – Dziś trudno postawić wyraźną granicę, gdzie kończy się chemia, biotechnologia, informatyka, inżynieria materiałowa, a zaczyna medycyna czy też farmacja.

Celem konkursu było zachęcenie do wspólnej działalności badawczej oraz promocja wybitnych osiągnięć naukowych.

– Dzisiejsze nagrody to kolejny namacalny dowód efektywnej współpracy naukowców obu uczelni. W tej międzyuczelnianej współpracy tkwi klucz do sukcesu Łodzi Akademickiej. Działając wspólnie i tworząc zróżnicowane zespoły naukowe możemy osiągnąć więcej – dodaje rektor UMed prof. Radzisław Kordek.

Obaj rektorzy zaznaczali, że nowa inicjatywa Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego jest podkreśleniem wieloletniej współpracy uczelni.

Poszukiwanie nowych terapii i leków

Na konkurs wpłynęło 10 zgłoszeń. Prace oceniała komisja złożona z prorektorów obu uczelni: dr hab. n. med. Lucyny Woźniak, prof. Pawła Strumiłło i prof. Łukasza Albrechta. Konkurs przyniósł niespodziewane rozstrzygnięcie.

Po podliczeniu punktów okazało się, że tyle samo otrzymały dwie publikacje: The Preeclamptic Environment Promotes the Activation of Transcription Factor oraz Cytotoxic Activity against A549 Human Lung Cancer Cells and ADMET Analysis of New Pyrazole Derivatives.

Obie ukazały się w prestiżowym czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences. Publikacje łączą nauki medyczne i informatykę oraz nauki chemiczne i nauki farmaceutyczne. Każdy z zespołów otrzyma 40 tysięcy złotych.